Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Mevlid Kandili ile ilgili hadis var mı?

En çok merak edilen Mevlid Kandili ile ilgili hadis var mı sorusunu araştırdık. İşte Mevlid Kandili ile ilgili hadis ve ayetler...

Mevlid Kandili ile ilgili hadis var mı?

Müslümanların coşkuyla karşıladığı mübârek Mevlid Kandili geldi. Rasülullah Efendimizin dünyayı şereflendirdiği bu mübarek geceyi ihya etmeye hazırlanan Müslümanlar, bu gecenin anlamı, önemi, Mevlid Kandili ile alakalı bilgileri merak ediyor. Mevlid Kandili ile ilgili hadisler neler? konusu da bu bilgiler kapsamında yoğun bir şekilde araştırılıyor. Peki, Mevlid Kandili ile ilgili hadis var mı? Peygamberimiz s.a.v. bu geceyle alakalı bir beyanatta veya işarette bulunmuş mu? Detaylar haberimizde…

Mevlid Kandili ile ilgili hadis

Hafız Ebü’l-Hattab İbni Dıhye r.a., Tenvir kitabında İbni Abbas Hazretleri’nden şöyle naklediyor;

İbni Abbas Hazretleri r.a. bir gün evinde oturmuş, bir topluluğa Peygamber Efendimizin s.a.v. doğumunda meydana gelen hadiseleri anlatıp bununla seviniyordu. Allah’a hamd ederek Resulullaha salat ü selâm getiriyorlardı. Peygamber Efendimiz yanlarına geldi ve, ‘Şefaatim Size helal oldu’ diye buyurdu.

Ebu Derda Hazretleri’nden r.a. şöyle rivayet olunmuştur;

Ebu Derda r.a., Peygamber Efendimiz s.a.v. ile birlikte Amir el Ensari’nin r.a. evine uğradı. O, kızlarına ve ailesine Peygamber Efendimizin doğumunda meydana gelen hadiseleri öğretiyor ve ‘İşte o gün bu gündür! İşte o gün bugündür!’ diyordu. Resulullah efendimiz buyurdular ki, ‘Muhakkak Allahü Teala rahmet kapılarını senin için açtı, meleklerin tamamı sana istiğfâr etmektedirler! Kim ki senin bu yaptığını yapar ise, senin gibi büyük derecelere kavuşur.’ (Muazzam Muhammed Mazhar Nakşibendi)

Mevlid, doğum zamanı demektir. Mevlid gecesi, Rebiulevvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Peygamber efendimizin s.a.v. doğum günü, bütün Müslümanların bayramıdır.

Resulullah s.a.v. dünyaya gelince, amcası Ebu Leheb’in cariyesi Süveybe, (Kardeşin Abdullah’ın oğlu oldu) diyerek kendisine müjde getirince, sevinmişti. (Ona süt vermek şartıyla, seni azat ettim) demişti. Bunun için, Ebu Leheb’in, her mevlid gecesinde, azabı biraz hafifler.

Mevlid gecesi sevinen, o geceye kıymet veren müminler pek çok sevab kazanır. Hâfız Muhammed ibni Cezeri Şafii diyor ki: (Ebu Leheb’e rüyada hali sorulduğunda, ‘Çok azap çekiyorum. Ancak, Resulullahın dünyaya gelişini müjdeleyen cariyemi sevincimden azat ettiğim için, her yıl, Rebiulevvel ayının 12. geceleri, azabım hafifliyor.’ dedi.

Ebu Leheb gibi azgın bir kâfirin azabı hafifleyince, O yüce Peygamberin ümmetinden olan bir mümin, Onun doğduğu gece sevinir, malını uygun yerlere dağıtır, ziyafet verir, böylece, Peygamberine olan sevgisini gösterirse, umulur ki Allahü teâlâ onu Cennetine koyar. (M. Nasihat)

Resulullah efendimiz s.a.v., mevlid gecelerinde Eshab-ı kirama ziyafet verir, dünyayı teşrifindeki ve çocukluk zamanındaki şeyleri anlatırdı. Hazret-i Ebu Bekir de r.a., halifeyken, Eshab-ı kiramı toplar, Resulullah s.a.v. efendimizin doğumundaki olağanüstü hâlleri konuşurlardı. Bu gece, Resulullahın doğum zamanında görülen hâlleri, mucizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek çok sevaptır.

Mevlid Kandili mesajları ve sözleri! 2019 Resimli, Dualı, ayetli Mevlit Kandil mesajları