Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Mevlid Kandili’nde çekilecek zikirler nelerdir?

Rebiülevvel ayının on ikinci gecesi olan Mevlid Kandili'nde dünya-yı şereflendiren iki cihan güneşi Rasülullah s.a.v. Efendimiz hürmetine bu mübarek gecede Yüce Allâh'ın afvından, mağfiretinden ve feyz-i ilâhiden istifade etmeye çalışan Müslümanlar, Bu geceyi gücü yettiğince namaz, dua ve zikirlerle geçirmeye gayret ediyor. Peki bu gecenin bereketinden nasîbdâr olabilmek için neler yapılabilir? Mevlid Kandili’nde çekilecek zikirler nelerdir?.. Haberimizden konuyla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz...

Mevlid Kandili’nde çekilecek zikirler nelerdir?

Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafâ sallallâhü aleyhi ve sellem miladi 571 yılı Rebiülevvel ayının 12. gecesinde (11’ini 12’sine bağlayan gece) pazartesi günü seher vaktinde kâinatı teşrîf etmişlerdir. Bu itibarla bu ayın 12. gecesi hicrî senenin ilk kandili olarak ihyâ edilir. Bu mübârek gecede Müslümanlar, feyz-i ilâhîden ve nûr-ı ilâhîden en kâmil manada istifade etme gayreti içerisinde olurlar. Bu kutlu geceyi gafletten uzak dua ibadet ve zikirle geçirmek isteyen müminler, ‘Mevlid Kandili’nde çekilecek zikirler nelerdir?’ konusunda sık sık araştırma yapıyor. Bu gecede yapılacak zikirler, okunacak dualar ve kılınacak namazlar nelerdir? Konuya ilişkin detaylar haberimizde yer alıyor..

Mevlid Kandili’nde çekilecek zikirler nelerdir?

Mevlid Kandili gecesinde 4 rekat tespih namazı kılmak çok faziletlidir. Bununla beraber, Yâsîn-i Şerîf başta olmak üzere bol bol Kur’ân-ı Kerîm okunarak, teheccüd namazı, varsa kaza namazları kılınarak ihyâ edilebilir.

Rasulullah Efendimiz s.a.v. bu ayda dünyayı şereflendirdiği için Rebiülevvel ayı boyunca, salât ü selâm getirmeye daha çok gayret etmelidir. Ve hususiyle bu gecede yapılacak zikirlerin en faziletlilerinden biri de Rasülullah Efendimize çokça salât ü selâm getirmektir. Bu gecede, istiğfar ve Salât-ı Nâriye, Salât-ı Münciye ve Salât-ı Fethiyye bol bol okunmalıdır.

Salevât, salât kelimesinin çoğuludur. Salât, dua demektir. Peygamber Efendimiz s.a.v. için yapılan dualara salevât getirmek denir. Kur’an-ı Kerim’de, (Allah ve melekleri, Resule salat ediyor. Ey iman edenler, siz de salat edin) buyuruluyor. (Ahzab 56) Hadis-i şerifte de, (Bana bir salat getirene, Allah ve melekleri 70 salat getirir) buyuruldu. (İ. Ahmed)

Salevât-ı Şerîfe: Allâhümme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidinâ Muhammed

İstiğfâr-ı Şerif: Estağfirullâhe’l-Azıym ve etûbü ileyk

Tesbih namazına şöyle niyet edilir;

‘Yarabbi niyet eyledim Rıza-i Şerif’in için tesbih namazına. Yarabbi bu gece teşrifleriyle alemleri nura gark ettiğin Habib’in başımızın tacı Resul-i Zişan efendimizin hürmetine bu gecedeki esrar-ı ilahiyyen hürmetine ben aciz kulunu afv-ı ilahine feyz-i ilahine mazhar eyle! Allahu Ekber’ diyerek tekbir getirilip namaza başlanır.

Bu gün oruçlu olarak karşılanabilir ve gündüzünde de oruç tutulması müstehabdır.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri