Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Mevlid Kandili’nde oruç tutulur mu? Hangi günler oruç tutulur?

Müslümanlar Mevlid Kandili gününe kavuşmanın heyecanı içinde geri sayıma başladı. Tüm İslam aleminin ibadetle geçireceği ve dualarının kabul olmasını dileyeceği bu günde Müslümanlar oruç tutmak istiyor. Bu nedenle "Mevlid Kandili'nde oruç tutulur mu" sorusunun cevabını araştırmaya başladı. Ayrıca vatandaşlar arama motorlarında Mevlid Kandili'nde hangi günler oruç tutulur? sorusunun yanıtını da merak ediyor. Bizler de Mevlid Kandili'nde oruç tutulur mu ve Diyanet bu konuda bir açıklama yaptı mı? sorularına yanıt aradık. Detaylar haberimizde…

Mevlid Kandili’nde oruç tutulur mu? Hangi günler oruç tutulur?

İslam alemi Mevlid Kandili için yürekten heyecan dolu geri sayıma geçti. Duaların kabul olacağı ve bol ibadetlerin gerçekleşeceği bugünde vatandaşlar oruçlarını tutmak istiyor. Bu bağlamda ”Mevlid Kandili’nde oruç tutulur mu” sorusuna arama motorundan yanıt aranıyor. Rebiülevvel ayının 12. Gecesi bugünde camilerde toplu dualar edilecek. Günün anlam ve önemini içeren bugünde Resulullahın doğum zamanında görülen hâlleri, mucizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek çok sevaptır. Peki Mevlid Kandili’nde oruç tutulur mu? Mevlid Kandili’nde hangi günler oruç tutulur?

MEVLİD KANDİLİ NEDİR?

İslam âlimleri mevlid gecesine çok önem vermişlerdir. Mevlid, Türkçe karşılığı ile “doğum zamanı” anlamına gelmektedir. Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in (sav) doğum gecesi olan Mevlid Kandili, aynı zamanda Hicri takvimde Rebiülevvel ayının 12’inci gecesidir.

Mevlid, kelime anlamı olarak doğum zamanı demektir. Rebî’ul-evvel, kelime anlamı olarak ilkbahar demektir. Peygamber Efendimiz(sav), nübüvvetten sonra, her yıl, bu geceye ehemmiyet verirdi. Her Peygamberin ümmeti, kendi Peygamberinin doğum gününü bayram yapmıştı. Bugün de, Müslümanların bayramıdır, neşe ve sevinç günüdür.

Peygamber Efendimiz(sav), mevlid gecelerinde sahabelere ziyafet verir, dünyaya teşrif ettiği ve çocukluğu zamanında olan şeyleri anlatırdı. Hazret-i Ebû Bekir(ra), halife iken, mevlid gecesinde, Eshab-ı kiramı toplayıp, Peygamber Efendimiz’in(sav) dünyaya teşrifindeki olağanüstü hâlleri konuşurlardı.

MEVLİD KANDİLİ’NDE ORUÇ TUTULUR MU?

Birinci Görüş:

Resûlullah Efendimiz doğduğum gün oruç tutarım buyuruyor, Peygamberimiz tuttuğuna göre, şükrâne olarak Cenâb-ı Hakk’a teşekkür olarak tutmakta ecir var, müstehabdır.

Resûlullah’a pazartesi günü oruç tutmanın fazileti soruldu. O da şöyle buyurdu: “O gün, benim doğduğum, peygamber olduğum (veya bana vahiy geldiği) gündür.”  (Müslim, Siyam 197, 198)

Bu hadisten yola çıkarak büyükler Resûlullah Efendimiz’in doğduğu gün oruç tutmanın güzel olacağını belirtmişlerdir.

İkinci Görüş:

Efendimiz’in cihânı teşrifi bir bayram, yani bir sevinç günü telâkkî edilir. Bunun için nasıl bayramda oruç tutulmazsa, Mevlid Kandili günü de oruç tutulmasa câizdir. Bunun için hayır-hasenatta bulunur. Efendimiz’in ümmeti olmanın sevinciyle fakir-fukarâyı sevindirir. Kur’ân-ı Kerîm’ler okur, sohbetler eder. Bu günü de öyle bir bayram sevinci içinde geçirirse, bu da çok güzel buyruluyor.

Yani, tutulsa da müstehabdır, tutulmasa da müstehabdır. Fakat ikisi de Cenâb-ı Hakk’a bir şükrâne olarak olacak. Bir sevinç alâmetleri olması lâzım.

MEVLİD KANDİLİ’NDE HANGİ GÜNLER ORUÇ TUTULUR?

Oruç tutmak isteyen Müslümanlar için Mevlid Kandili gününden bir gün öncesinde veya bir gün sonrasında oruç tutulabilir bilgisi yer almaktadır.