Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Sahte zeytinyağı nasıl anlaşılır? İyi ve kaliteli zeytinyağı nasıl olur?

Yeni mahsul hasat zeytinyağları raflarda yerini almaya devam ediyor. Vatandaşlar sahte zeytinyağı ve kaliteli zeytinyağı hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Peki, sahte zeytinyağı nasıl anlaşılır? İyi ve kaliteli zeytinyağı nasıl olur? İşte zeytinyağına dair merak edilen soruların cevapları...

Sahte zeytinyağı nasıl anlaşılır? İyi ve kaliteli zeytinyağı nasıl olur?

Zeytinyağı sağlığımız için en önemli besinler arasında yer alıyor. Fiyatının yüksek olması nedeniyle sahteleri ürütülen zeytinyağlarının kalitesi vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Sağlığına dikkat edip sahte ürünlerden korunmak isteyen vatandaşlar, zeytinyağları hakkında detaylı bilgi edinmek istiyor. Peki, sahte zeytinyağı nasıl anlaşılır? İyi ve kaliteli zeytinyağı nasıl olur? İşte ayrıntılar….

SAHTE ZEYTİNYAĞI NASIL ANLAŞILIR?

Bu çok pratik bir yöntem ile zeytinyağının sahte olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Yarım çay bardağı zeytinyağının üzerine bir miktar tuz ruhu ekleyin ve çay kaşığı ile karıştırmaya başlayın yaklaşık bir dakika kadar karıştırdıktan sonra bardağın içindeki karışım renk değiştiriyorsa zeytinyağınız sahtedir.

ZEYTİNYAĞININ KALİTESİ NASIL ANLAŞILIR?

Zeytinyağının kaliteli olup olmadığını anlamak için öncelikle zeytinyağını kokusuz bir cam bardağın içine koyduktan sonra avuç içinde biraz ıslatın. Ondan sonra koklayın. Natürel sızma zeytinyağında zeytinin meyvemsi kokusu, acılığı ve yakıcılığının hissedilmesi gerekir. Yendikten sonra genizde yakma, dil üzerinde acılık yapar, koklandığı zaman zeytin kokar. Bazen bir çiçek kokusu, bazen enginar ya da taze çimen kokusu olabilir.

Kaliteli natürel sızma zeytinyağında küf, toprak, zeytin karasuyunun kokusu, ekşimsi gibi fermente koku gibi kusurları asla hissedilmez. Eğer böyle kusurlar hissediliyorsa, bu yağın kalitesi düşüktür.