Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Vitir namazı kaç rekat ve nasıl kılınır?

Mevlid Kandili nedeniyle tüm Müslümanlar bu akşam ibadetlerini eksiksiz yerine getirmenin telaşında. Bu tatlı telaşla birlikte namazını eda edecek Müslümanlar vitir namazı kaç rekat ve nasıl kılınır öğrenmek istiyor. Bu akşam kılınacak yatsı namazından sonra kılınması vacip olan vitir namazı hakkında detaylara haberimizde değindik. Peki, yatsı namazının ardından kılınan vitir namazı nasıl kılınır? Vitir namazı kaç rekat?

Vitir namazı kaç rekat ve nasıl kılınır?

İslam alemi bu akşam Mevlid Kandili ile şereflendi. Tüm Müslümanlar bu akşam eksiksiz ibadetlerini yerine getirmenin telaşına düştü. Bu güzel telaş içerisinde günde 5 vakit kılınan yatsı namazının ardından kılınması gereken vitir namazı da Müslümanların kaçırmak istemediği bir namaz olacak. Vitir namazı vacip bir namazdır. Biz de bu akşam kılınacak yatsı namazından sonra kılınması vacip olan vitir namazı hakkında detaylara yer veriyoruz. Peki günün son namazı olan yatsı namazı ile kılınan Vitir namazı kaç rekat ve nasıl kılınır? İşte detaylar…

VİTİR NAMAZI KAÇ REKAT?

Vitir namazı, yatsı namazından sonra kılınan, Hanefîlere göre üç rekâtlı vacip bir namazdır.

VİTİR NAMAZI NASIL KILINIR?

Vitir namazının her rekâtında Fâtiha ve ardından bir sûre ya da birkaç âyet okunur. İkinci rekâtın sonunda oturularak sadece tahiyyât duası okunur. Üçüncü rekâtta kıraat tamamlandıktan (Fâtiha ve ardından bir sûre ya da birkaç âyet okunduktan) sonra eller kulaklara kadar kaldırılarak tekbir alınır ve kunut duaları okunur. Vacib olan bu namaz yatsı namazı kılındıktan sonra sabah namazının vakti girinceye kadar herhangi bir zamanda kılınabilir. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), “Vitir namazını yatsı namazı ile tan yerinin ağarması arasında kılın” (Ebû Dâvûd, Vitir, 1; Tirmizî, Salât, 220; İbnü’l-Hümam, Feth, I, 426) buyurmuştur. Uyanabilecek olan kimsenin vitir namazını gecenin sonunda, yani imsak vaktinden bir müddet önce kılması daha faziletlidir (Müslim, Salâtü’l-müsafirîn 162; Tirmizî, Salât, 222). Ancak uyanamayacağına dair endişe taşıyan kimsenin, vitir namazını uyumadan önce kılması uygun olur. Vaktinde kılınamayan vitir namazının daha sonra kaza edilmesi vaciptir (İbnü’l-Hümâm, Feth, I, 426).Diğer mezheplere göre ise vitir namazı kılmak sünnettir (İbn Kudâme, el-Muğnî, II, 591-594).

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri