Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Zilzal Suresi okunuşu ve anlamı! Zilzal Suresi Arapça Türkçe

Müslümanlar bela ve musibetlere maruz kaldıklarında bu durumları dualarla geçirmek istiyor. Zilzal Suresi de bu dönemlerde okunan surelerden biri. Vatandaşlar, Zilzal Suresi okunuşu ve anlamı! Zilzal Suresi Arapça - Türkçe olarak araştırıyor. İşte detaylar...

Zilzal Suresi okunuşu ve anlamı! Zilzal Suresi Arapça Türkçe

Kuran-ı Kerim’de 99. sırasında yer Zilzal Suresi hakkındaki bilgiler yoğun olarak araştırılıyor. Zilzal Suresinin Türkçe okunuşu, meali ile sureyi ezberleyebilir, aynı zamanda Zilzal Suresinde ne anlatıldığını öğrenebilirsiniz. Zilzal Suresi okunuşu ve anlamı! Zilzal Suresi Arapça Türkçe gibi ayrıntılar haberimizde….

Zilzal Suresinin Anlamı Nedir?

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.
1- Yer o yaman sarsıntı ile sarsıldığı,
2- Yer, içindeki ağırlıkları çıkarıp dışarı attığı,
3- Ve insan: “Ona ne oluyor?” dediği zaman.
4- O gün yer, bütün haberlerini anlatır.
5- Çünkü Rabbin ona vahyetmiştir.
6- O gün insanlar, amellerinin karşılığı kendilerine gösterilmek üzere bölük bölük çıkacaklardır.
7- Her kim zerre kadar hayır işlemişse onu görecektir.
8- Her kim, zerre kadar şer işlemişse onu görecektir.

Zilzal suresi konusu

Zilzal suresi “deprem” anlamına gelen zilzal kekimesinden ismini almıştır. “Zelzele” adıyla da anılmaktadır.

Zilzal suresinde kıyamet kopması sırasındaki şiddetli yer sarsıntısının ardından kıyamet gününde yaşanacak olan sıkıntı ve dehşet verici haller anlatılmaktadır. Dünyada işlenen hayır veya şerrin karşılığının ahirette ödül veya ceza olarak alınacağı bildirilmektedir. Surede anlatılanlara göre, yeryüzü içindeki hazineleri dışarı çıkarması, kabirlerdeki ölülerin dirilip dışarı çıkması, yer altındaki madenler, gazlar, ve lavların dışarı çıkması gibi çok büyük olaylar meydana gelecektir.

Zilzal Suresi tefsiri

Zilzal suresinde kıyamet gününün ne kadar dehşet verici bir gün olduğu ve o sırada nelerin meydana geleceği anlatılarak insanların o gün için hazırlık yapmaları gerektiğine dikkat çekilmektedir.

Bakınız: Zilzal suresi ne için okunur

“Kıyamet sarsıntısı gerçekten çok büyük bir olaydır” (Hac suresi, 22/1)

Resulullah (s.a.v.) buyurdular ki: “İzâ Zülzilet” suresi Kur’ân-ı Kerim’in dörtte birine denktir.” (Tirmizi)

Özellikle 7. ayetin “Artık kim zerre ağırlığınca bir hayır işlerse onun mükafatını görecektir.” anlamında, dünya hayatında yapılan en küçük hayır veya şerrin kaybolmayacağını, ahiret gününde bunun hesabının verileceğini ve karşılığının ödül veya ceza şeklinde alınacağı tefsir edilmektedir.

Zilzal Suresi Arapça okunuşu…

Zilzal Suresi okunuşu ve anlamı! Zilzal Suresi Arapça Türkçe