Tuğçe Huy - Muhabir 

Derin deniz yumuşak mercanı Iridogorgia, Kambriyen öncesi bir atadan miras aldığı biyolüminesansı kullanan oktomercanların birçok üyesinden biridir.

Biyolüminesansın 540 milyon yıl önce hayvanlar arasında var olduğuna dair kanıtlar bulundu, bu da önceki rekorun iki katından fazla. Ediacaran döneminde ve sonrasında dünya okyanuslarını nasıl hayal ettiğimizi değiştirmenin yanı sıra, bulgu biyolüminesansın evrimleşmesinin ve bugün bu kadar yaygın olarak kullanılmasının nedenlerine ışık tutabilir.

Hayvanların Biyolüminesansı 3

Işık üretme kapasitesi, birçok hayvan, mantar ve tek hücreli organizma türünde yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Dikkat çekici bir şekilde, ortak bir atadan kalma türden miras alınmak yerine bağımsız olarak evrimleşen kapasitenin 100'den fazla örneği tespit edilmiştir. Bunu kendileri yapamayan bazı organizmalar, diğerlerini simbiyotik ilişkilere dahil etmişlerdir. Eşleri çekmek veya avı cezbetmek gibi faydalar bazen açıktır. Bununla birlikte, ışık yapmak çok fazla enerji gerektirir ve biyologlar genellikle ödülün bu harcamayı nasıl haklı çıkardığını merak ederler. Anthozoa arasındaki derin köklerinin keşfi bunu değiştirebilir.

Ortaokul öğrencisi, bitki özlerinden ekmeğin küflenmesini geciktiren katkı maddesi üretti Ortaokul öğrencisi, bitki özlerinden ekmeğin küflenmesini geciktiren katkı maddesi üretti

Smithsonian Müzesi'nden Dr. Andrea Quattrini yaptığı açıklamada, "Biyolüminesansın neden hayvanlarda evrimleştiğini kimse tam olarak bilmiyor" dedi. Quattrini, müzenin mercanlar küratörüdür ve yumuşak mercanların neden bazen rahatsız edildiklerinde parladığını, kırılganlıkları kendilerine dikkat çekmeyi tehlikeli hale getiren canlılar için şaşırtıcı davranışları araştırdı.

Hayvanların Biyolüminesansı 4

Quattrini, meslektaşları ile biyolüminesansın yumuşak mercanların kendisinden önce geldiğini ve sekizli sınıfın diğer üyeleri olan deniz hayranları ve deniz kalemleri gibi gorgonların dallanmasından önce izlenebileceğini buldu.

Dr. Danielle DeLeo, "Biyolüminesansın kökeninin zamanlamasını bulmak istedik ve oktomercanlar, biyolüminesans yaptığı bilinen gezegendeki en eski hayvan gruplarından biri" dedi. "Öyleyse soru şuydu: Bu yeteneği ne zaman geliştirdiler?"

Tüm oktomercanlar biyolüminesan değildir, ancak çoğu, özellikle daha derin sularda yaşayanlar öyledir. DeLeo, Quattrini ve ortak yazarlar, 185 oktomercanın birbirleriyle olan ilişkilerini ortaya çıkaran bir aile ağacı kullanarak, atalarının da yaptığı şansı araştırmak için bugün biyolüminesans kullanan türleri aradılar.

Hayvanların Biyolüminesansı 5

Quattrini, "Bugün yaşayan bu oktomercan türlerinin biyolüminesan olduğunu biliyorsak, atalarının biyolüminesans olma ihtimalinin yüksek olup olmadığını anlamak için istatistikleri kullanabiliriz" dedi. "Ortak özelliğe sahip ne kadar çok canlı türü olursa, zamanda geriye doğru ilerledikçe bu ataların da bu özelliğe sahip olma olasılığı o kadar yüksek olur."

Sonuçlar, hepsi aynı sonucu veren birkaç istatistiksel yaklaşım kullanılarak doğrulandı - tüm sınıfın geldiği atalardan kalma oktomeran muhtemelen biyolüminesanstı. Tüm oktomercanların ışık yapmak için aynı kimyasalları kullanması, modern ışık üreticilerinin yeteneklerini bu olaydan miras aldıklarını gösteriyor.

Genetik ve fosil kanıtlar bunu yaklaşık 540 milyon yıl öncesine, daha önce hayvanlar alemindeki en eski biyolüminesans örneği olduğu düşünülen ostracod kabuklularından 273 milyon yıl öncesine yerleştiriyor.

Hayvanların Biyolüminesansı 2

Muhtemelen, bu özellik bazı evrimsel faydalar sağladı ve bugün de bunu yapmaya devam ediyor, ancak avantajların çok farklı modern dünyada aynı olup olmadığı bilinmiyor.

İlgi çekici bir hipotez, biyolüminesansın başlangıçta aşırı oksijeni atmanın bir yolu olarak ortaya çıktığını ve ışığın daha sonra yararlı olduğu ortaya çıkan bir yan etki olduğunu öne sürüyor. Kanıtlanmamış olmasına rağmen, yazarlar bu fikrin öğrendikleriyle uyumlu olduğunu düşünüyor ve biyolüminesansın nispeten sığ su türlerinde evrimleşmiş olabileceğini ve derinliklere doğru çeşitlenmeye izin vermiş olabileceğini düşünüyorlar.

Bilinen yaklaşık 3.500 oktokoral tür vardır - ve neredeyse kesinlikle keşfedilmemiş çok daha fazlası - bu nedenle bu çalışma için kullanılan 185 örneği küçüktür. Hepsini lüminesans açısından test etmek için çok fazla mercan çarpması yapmanız gerekir ve eğer soluksa ışığı kaçırabilirsiniz, ancak ekip laboratuvarda soruyu çözebilecek genetik bir test üzerinde çalışıyor.

Mercan resiflerinin sakinleri olarak, sığ su yumuşak mercanları ve çoğu gorgon sakinleri, iklim değişikliğine karşı daha savunmasız türler arasındadır ve birçoğu kirlilik ve aşırı avlanma gibi daha yerel tehditlerle karşı karşıyadır. Daha derin sular muhtemelen daha güvenlidir, ancak dip trolü tehdidi altındadır. Yazarlar, öğrendiklerinin bir şekilde hayatta kalmalarına katkıda bulunacağını veya belki de insanları bu güzellik kaynaklarını kurtarmaya daha istekli hale getireceğini umuyorlar.

Editör: Tuğçe Huy