DEMET İLCE / MUHABİR

Örneğin, 16. yüzyıldan kalma Portekiz gemisi Flor de la Mar, elmas, altın ve değerli taşlardan oluşan paha biçilmez kayıp yükünü geri almak için istekli sayısız arama gezisinin merkezi olmuştur. Öte yandan Kaptan Cook'un Endeavor'u gibi gemiler, paha biçilmez tarihsel önemleri nedeniyle aranmaya devam ediyor.

'Denizlerin El Dorado'su' olarak bilinen Cornish enkazından denizcilik tarihinin en ikonik gemilerinden bazılarına kadar, henüz keşfedilmemiş 5 gemi enkazını burada bulabilirsiniz.

1.Santa Maria (1492)

Ünlü kaşif Christopher Columbus, 1492'de üç gemiyle Yeni Dünya'ya yelken açtı: Niña , Pinta ve Santa Maria. Kolomb'un kendisini Karayipler'e götüren yolculuğu sırasında Santa Maria battı.

En iyi Disney filmlerinin patronu istifa etti En iyi Disney filmlerinin patronu istifa etti

Efsaneye göre biz uyumaya gittiğimizde Columbus dümende bir kamara bıraktı. Kısa bir süre sonra deneyimsiz çocuk gemiyi karaya oturttu. Santa Maria'nın tüm değerli eşyaları alındı ​​ve ertesi gün battı.

Santa Maria'nın nerede olduğu bugüne kadar bir sır olarak kalıyor. Bazıları onun günümüz Haiti yakınlarındaki deniz yatağında olduğundan şüpheleniyor. 2014 yılında deniz arkeoloğu Barry Clifford ünlü enkazı bulduğunu iddia etti, ancak UNESCO daha sonra bu keşfin Santa Maria'dan iki veya üç yüzyıl daha genç olduğu yönündeki iddiayı yalanladı.

2.Flor de la Mar (1511)

Flor de la Mar veya Flor do Mar, dünyanın herhangi bir yerinde keşfedilmemiş en ünlü gemi enkazlarından biridir ve muazzam elmaslar, altın ve anlatılmamış zenginliklerle dolu olduğu düşünülmektedir.

Flor de la Mar, sızıntı yapması ve başını belaya sokmasıyla ünlü olmasına rağmen, 1511'de Portekiz'in Malakka'yı (bugünkü Malezya'da) fethine yardım etmesi için çağrıldı. Zenginliklerle dolu Portekiz'e dönüş yolculuğunda Flor de la Mar battı.

Flor de la Mar'ın battığı sırada modern Malezya ile Endonezya'nın Sumatra adası arasında uzanan Malakka Boğazı'nda veya yakınında olduğu düşünülüyor.

Enkaz ve içindeki 2 milyar dolar değerindeki hazine ve değerli taşlar henüz bulunamadı; ancak bu hiç çaba harcamadan yapılmadı: hazine avcısı Robert Marx, "en zengin gemi" olarak tanımladığı gemiyi aramak için yaklaşık 20 milyon dolar harcadı.

3. Kraliyet Tüccarı (1641)

Merchant Royal, 1641 yılında İngiltere'nin Cornwall kentindeki Land's End açıklarında batan bir İngiliz gemisidir. Bir ticaret gemisi olan The Merchant Royal , bugün yüz milyonlarca olmasa da onlarca değerinde olduğuna inanılan bir altın ve gümüş kargosu taşıyordu.

'Denizlerin El Dorado'su' lakaplı Merchant Royal, yıllar boyunca amatör hazine avcıları ve deniz arkeologlarının onu aramasıyla büyük ilgi gördü.

2007 yılında Odyssey Marine Exploration tarafından yapılan bir arama operasyonu bir enkazı ortaya çıkardı, ancak bölgedeki madeni paralar, çok değerli Merchant Royal yerine İspanyol firkateynini keşfettiklerini gösteriyordu.

2019 yılında geminin çapası Cornwall açıklarındaki sulardan çıkarıldı, ancak geminin yeri henüz belirlenmedi.

4. Le Griffon (1679)

Le Griffon, kısaca Griffin olarak da anılır, 1670'lerde Amerika'nın Büyük Gölleri'nde faaliyet gösteren bir Fransız gemisiydi. Eylül 1679'da Green Bay'den Michigan Gölü'ne doğru yola çıktı. Ancak gemi, altı kişilik mürettebatı ve kürk kargosuyla birlikte varış noktası olan Mackinac Adası'na asla ulaşamadı.

Le Griffon'un bir fırtınaya mı, yön bulma zorluklarına mı yoksa kötü bir oyuna mı kurban gittiği belli değil. Artık 'Büyük Göller'deki gemi enkazlarının kutsal kâsesi' olarak anılan Le Griffon, son yıllarda birçok arama gezisinin odak noktası oldu.

2014 yılında iki hazine avcısı ünlü enkazı ortaya çıkardıklarını düşünmüştü ancak keşiflerinin çok daha genç bir gemi olduğu ortaya çıktı. 2015 yılında The Wreck of the Griffon (Griffon'un Enkazı) başlıklı bir kitap, 1898'de keşfedilen Huron Gölü enkazının aslında Le Griffon olduğu teorisini özetledi.

5. HMS Endeavour (1778)

İngiliz kaşif 'Kaptan' James Cook, 1770 yılında gemisi HMS Endeavor'la Avustralya'nın doğu kıyısı açıklarına çıkarma yapmasıyla tanınır. Ancak Endeavour'un Cook'tan sonra uzun ve görkemli bir kariyeri oldu.

Cook'un keşif yolculuğunun ardından satılan Endeavour'un adı Lord Sandwich olarak değiştirildi. Daha sonra Britanya Kraliyet Donanması tarafından Amerikan Bağımsızlık Savaşı sırasında asker taşımak için görevlendirildi.

1778'de Lord Sandwich, yaklaşan Fransız gemilerine karşı abluka oluşturmak için kullanılan birkaç kurban gemiden biri olan Rhode Island'daki Newport Limanı'nda veya yakınında kasıtlı olarak batırıldı.

Şubat 2022'de deniz araştırmacıları enkazı keşfettiklerini açıkladılar ve bu iddia Avustralya Ulusal Denizcilik Müzesi tarafından da doğrulandı. Ancak bazı uzmanlar enkazın Endeavour olduğunu ileri sürmek için henüz erken olduğunu söyledi.

Muhabir: Demet İlce