Nihat Nasır - Diriliş Postası 

Üsküdar Diş Hastanesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hacer Fulya Üçem, çene eklem hastalıkları ve fibromiyalji hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Temporomandibular eklem rahatsızlığı ve semptomları

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Hacer Fulya Üçem, temporomandibular eklem bozukluğunun çene eklemi ve kaslarında ağrıya ve işlev bozukluğuna neden olan bir grup durumu kapsadığını ifade etti. Bu bozukluğun tipik semptomları arasında çene çevresinde hassasiyet, gerginlik veya ağrı, çiğneme ve ağzın geniş açılmasıyla ilgili sorunlar, baş ağrıları ve kulak ağrıları yer alıyor. Üçem, her yıl 10 milyondan fazla hastanın bu semptomlardan muzdarip olduğunu ve kadınların erkeklere kıyasla daha yatkın olduğunu belirtti.

Her Yıl 10 Milyondan Fazla Hasta Çene Ağrısı Çekiyor 2

Çene eklem hastalıkları ve fibromiyalji arasındaki ilişki

Dr. Öğr. Üyesi Hacer Fulya Üçem, fibromiyaljinin yaygın kas-iskelet sistemi ağrısının yanı sıra ruh hali sorunları ve yorgunluğa da neden olabileceğini vurguladı. Fibromiyalji, beyindeki ağrı sinyalinin işlenmesini etkileyerek ağrının artmasına neden oluyor. Bu hastalığın semptomları oldukça çeşitli olduğundan, sıklıkla yanlış teşhis edilebiliyor. Üçem, fibromiyalji ve çene eklem hastalıkları arasında anlamlı pozitif bir korelasyon olduğunu belirtti.

TMD semptomları fibromiyalji hastalarında sık görülüyor

Çene eklem rahatsızlığı nedeniyle çene ağrısı ve baş ağrısı çeken bir kişinin aynı zamanda fibromiyaljiye sahip olmasının alışılmadık bir durum olmadığını belirten Üçem, bu durumun hastaların yaşam kalitesini düşürdüğünü ve ağrıyı yönetmeyi zorlaştırdığını ifade etti. Fibromiyalji hastalarının genellikle baş ağrısı, yüz ağrısı, çene yorgunluğu ve çiğnemede zorluk çektiğini belirten Üçem, bu hastalarda irritabl bağırsak sendromu veya adet öncesi sendrom öyküsünün de yaygın olduğunu söyledi.

Fibromiyalji hastalarında ağrıya karşı duyarlılık artıyor

Magnezyum eksikliği: Sağlık sorunları ve etkileri Magnezyum eksikliği: Sağlık sorunları ve etkileri

Fibromiyaljinin kaslarda ve eklemlerde yaygın ağrı ve sertlik ile karakterize olduğunu belirten Üçem, bu duruma vücutta hassas noktalar, baş ağrıları, kas spazmları ve karıncalanma hissinin eşlik ettiğini söyledi. Çeşitli çalışmalara göre, fibromiyaljisi ve çene eklem rahatsızlığı olan kişilerin sağlıklı insanlara kıyasla ağrıya karşı duyarlılıklarının arttığını belirtti.

Fibromiyalji hastaları net teşhis konulmadan yıllarca mücadele edebilir

Miyofasiyal ağrının farkına varmanın başarılı bir ağrı yönetimi için önemli olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Hacer Fulya Üçem, genellikle fibromiyalji dikkate alınmaksızın ağrılı temporomandibular bozukluk nedeniyle tedavi edilen hastaların, net bir teşhis konulamadan yıllarca mücadele ettiğini söyledi. Fibromiyalji ağrısının genellikle miyofasiyal ağrısından daha şiddetli ve geniş bir vücut alanına yayıldığını belirtti.

Editör: Nihat Nasır