Ajansın Goa'da düzenlenen Hindistan Enerji Haftası çerçevesinde yayımladığı raporda, ülke çapında petrol talebinin on yılın sonuna kadar günde 1,2 milyon varil artarak 6,6 milyon varile ulaşacağı belirtiliyor.

Hindistan halihazırda üçüncü en büyük petrol ithalatçısı konumunda. UEA'nın raporu, yenilenebilir enerji kaynaklarına ilginin artmasına rağmen Güney Asya ülkesinin dünya ham petrol talebinin gidişatı açısından artan önemini pekiştiriyor.

Dünyanın en kalabalık ülkesinde ekonomi hızlı bir şekilde genişlerken, petrolden demir cevherine kadar emtia tüketimini de artırıyor. Bu çerçevede Hindistan, rafineri hamlesi başlatarak başka yerlerde düşüşte olduğu bir dönemde sektörü canlandırdı. Başbakan Narendra Modi, Salı günü Goa'da düzenlenen toplantıda hükümetin gelecek yılki bütçede planlanan altyapı harcamalarının büyük bir kısmını enerji sektörüne ayıracağını söyledi.

Mersin'de örtü altında yetiştirilen tescilli Silifke çileğinde hasat sürüyor Mersin'de örtü altında yetiştirilen tescilli Silifke çileğinde hasat sürüyor

UEA, 2030'da küresel petrol talebinin zirve yapacağını ve ardından uzun yıllar sürecek bir platoya gireceğini tahmin ediyor. Ajansın icra direktörü Fatih Birol, daha yakın bir zamanda yaptığı açıklamada, Çin'deki yavaşlama ve temiz enerjiye geçişi gerekçe göstererek dünya tüketiminin 2030'dan önce zirve yapacağını söylemişti.

UEA, Hindistan'ın öngörülen toplam büyümesinin günde 500 bin varilini sanayi ve tarımda kullanılan bir yakıt olan dizelin oluşturacağını söylüyor. Diğer ürünler arasında benzin talebi artan elektrikli araç satışları nedeniyle sınırlanırken, jet yakıtı güçlü bir şekilde büyüyecek.

UEA, Hindistan'ın artan ham petrol talebinin, yurtiçi üretim düştükçe artan oranda ithalat yoluyla karşılanması gerekeceğini söylüyor. Aynı zamanda, ürün ihracatının on yılın ortasında günde 1,4 milyon varile ulaşması, ardından 2030'a kadar günde 1,2 milyon varile düşmesi bekleniyor.

Hindistan ham petrol ithalatının büyük bir kısmını OPEC+ ülkelerinden gerçekleştiriyor. Rusya, Suudi Arabistan ve Irak önde gelen nakliyeciler arasında yer alıyor. Ayrıca ülke, Venezuela ve Guyana gibi uzak ülkelerden de daha sınırlı miktarlarda ham petrol alıyor.

 

Muhabir: Pınar KARAHAN