İBB Başkanı İmamoğlu, Küçükçekmece'de çöken binadaki incelemelerinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, "Bina kendiliğinden sabah 08.40 sıralarında yıkıldı ve 9 insanımız göçük altında kaldı. 1’ini ne yazık ki kaybettik. 8 vatandaşımızın 2’si ağır yaralı" ifadelerinde bulundu. 

"Herhangi bir şikayet ve ihbar yok"

Ekrem İmamoğlu, binanın 1988 ruhsatlı olduğuna değindi. Ayrıca, Küçükçekmece Belediye Başkanı ile istişaresini yaptığını söyledi.  İmamoğlu bina hakkında herhangi bir şikayet ve ihbar olmadığını da vurgulayarak devam etti:

"1988 yılı olunca da o günün inşaat tekniğiyle de ilgili zaten artık bütün kamuoyu da ne kadar sıkıntılı yapılar olduğuyla ilgili yeterince bilgi sahibi. Orada da kolon veya kiriş yapısını gördüğünüzde 1980 ve 1970’li yılların binalarının birçoğunda ne kadar niteliksiz bir işçilik ve malzeme kullanıldığı ortaya çıkıyor" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, "Hem Küçükçekmece hem de bizim ekiplerimiz burada. Az önce de Sayın Kaymakam ve Valimizle istişaremizi yaptık. Olabildiğince hızlı bir şekilde yakın çevre binalarının da fiziki durumları gözden geçirilerek gerekli işlemler yapılması noktasında Kaymakamlığımız ve Valiliğimiz desteğiyle sıkı bir biçimde süreç takip edilecek" şeklinde konuştu.

"Depremin riski her geçen gün daha da artıyor"

Malatya'da korkutan deprem Malatya'da korkutan deprem

İBB Başkanı deprem riskine de değinerek açıklamalarda bulundu: 

"Deprem meselesi bizim kapımızda. Gününü, saatini, saniyesini bile hesaplayamadığımız bir durumdayız. İstanbul’umuzun bu meselesi, önemli bir meseledir. Bu meselenin çözümü de hep birlikte olabilmektir.

Tek elden ve güçlü bir şekilde, iradeyi ortaya koyan bir anlayışla süreci yönetebilmekten geçmektedir. Hala sıkıntılı bina sayısı yüksek. Bu hızla gittiğimizde biz 40-50 yılda bunu bitiremeyiz. Depremin riski her geçen gün daha da artıyor. 

 Bu arada hayatını kaybeden Türkmenistan vatandaşı. Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralı olanlara da acil şifalar diliyoruz. Arkadaşlarım farklı hastanelerden süreçleri takip ediyorlar. İtfaiye başta olmak üzere zabıtamız, AFAD, diğer birimler hepsi el ele, kol kola bir çalışmayla hızlıca süreci toparladılar. Hepsinin emeğine sağlık.” 

Editör: Nilay Çekiç