Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı! 2020 Asgari ücret ve AGİ ne kadar, kaç TL olacak?

İlk toplantının ardından Asgari ücret 2020 zammı ile ilgili haber araştırılıyor. Birçok vatandaş 2020 “Asgari ücret zammı belli oldu mu? 2020 Asgari ücret ve AGİ ne kadar olacak?” sorularının yanıtını bekliyor. Peki 2020 Asgari ücret zammı belli oldu mu? 2020 Asgari ücret ve AGİ ne kadar olacak? İşte detaylar…

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı! 2020 Asgari ücret ve AGİ ne kadar, kaç TL olacak?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamasından sonra “2020 Asgari ücret zammı belli oldu mu? 2020 Asgari ücret ve AGİ ne kadar olacak?” sorusu gündem oldu. Peki 2020 Asgari ücret zammı belli oldu mu? 2020 Asgari ücret ve AGİ ne kadar olacak? İşte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un, asgari ücret hakkında açıklamaları…

İLK TOPLANTI BAŞLADI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çalışmasına ilişkin yeni açıklamalarda bulundu. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un asgari ücret hakkında konuşmasının satırbaşları şu şekilde:

  • Asgari Ücret Tespit Komisyonunun hem işçi hem de işveren bakış açısını dikkate alıp ortak noktada buluşması temel gayemiz.
  • Asgari ücretin sosyal ve ekonomik konjonktür ile uyumlu, kalkınmaya ve verimliliğe katkı verecek şekilde belirlenmesi önem arz etmekte.
  • Asgari ücretin geçtiğimiz yıl olduğu gibi tüm tarafların uzlaşısıyla tespit edilmesini canı gönülden diliyorum.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2 Aralık Pazartesi günü ilk toplantısını gerçekleştireceğini duyurdu. Son dakika açıklamasında toplantının 14:00’te yapılacağı bildirildi.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan asgari ücret tespit komisyonu, 2020 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda gerçekleştirecek.

Taraflar, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücretin yeniden tespiti için bir araya gelecek.

İlk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak. Komisyon, son toplantısını yine bakanlıkta yapacak.

Asgari ücret komisyonu Aralık ayı itibariyle toplanacak ve bu toplantıda zam oranı belirlenmiş olacak. Asgari ücreti zam görüşmeleri için, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu kuruluyor.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLUR?

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, bir kişinin yaşam maliyetinin 2 bin 578 lira olduğuna dikkati çekerek, yeni asgari ücrette bu rakamın göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

Yıllık enflasyon rakamlarına göre belirlenen asgari ücret geçtiğimiz yıl net aylık 1.603,12 TL’ydi. 2019 yılı için %26,05 oranında zam yapıldı ve 2019 yılı için brüt 2.558,40 TL, net olarak ise 2.020,90 TL’ye yükseltildi.