Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

ABD’nin yeni hedefi IŞİD petrolü

ABD'nin yeni hedefi IŞİD petrolü

BİLGESAM Uzmanı Ali Semin, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’ın Suriye ve Irak’ta IŞİD ile mücadelede petrol işletmelerine saldıracakları yönündeki açıklamasını AA muhabirine değerlendirdi.
ABD’nin Eylül 2014’ten beri IŞİD’e karşı düzenlediği hava saldırılarının örgütü bitirmekte başarılı olmaması üzerine yeni bir plan arayışına girdiğini söyleyen Semin, “(Petrol bölgelerinden çıkarılınca IŞİD çöker) algısı çok yanlış. Petrol gelirlerini kesmek, örgütün ekonomisini olumsuz etkiler ancak tamamen bitirmez” dedi.
Semin ABD’nin Suriye’de IŞİD’le savaşan ılımlı muhalefeti de güçlendirmesi gerektiğine dikkati çekerek,”IŞİD’in Irak’ta kontrol ettiği tarım arazileri var. Oradan da besleniyor. Devlet kurumlarından da besleniyor. Körfez ülkelerindeki zengin iş adamlarından gelen parayı da durdurmaları lazım. Arap basınında IŞİD’e zekat veren iş adamları olduğuna ilişkin iddialar bile çıkıyor. Psikolojik bir harekat yürütüyorlar aynı zamanda. Örgütün uluslararası kaynaklarını kesmek birincil hedef olmalı” diye konuştu.
Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl ise IŞİD’in Suriye’de önemli petrol rezervlerinin bulunduğu Deyru’z Zor’daki, el-Tenek, el-Teim, el-Ömer , Rakka’daki el-Tebka ve Humus kentindeki Şear bölgelerini kontrol altında tuttuğunu hatırlatarak, “Bu bölgelerde IŞİD’e koalisyon tarafından gerçekleştirilecek saldırılar örgütün enerji sahalarından geri çekilmesi sonucunu doğurursa bu durumun IŞİD’e önemli bir darbe vuracağı kanaatindeyim. Çünkü, IŞİD’in elinde tuttuğu petrol sahalarına baktığımızda bu sahaların Suriye’den Rakka ile Irak’tan Musul’a doğru uzanan bir doğu – batı hattında yer aldığını görmekteyiz. Tikrit’in zaten geri alındığı düşünüldüğünde IŞİD’in bir de Rakka ve Deyru’z Zor bölgelerini kaybetmesi örgütün enerji gelirlerinden mahrum kalarak ciddi manada ekonomik güç kaybetmesine neden olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.
Karagöl, IŞİD’in kaybedeceği ekonomik gücün örgütün kendi içinde de başta askeri gücünü bir arada tutmak olmak üzere karışıklıklara neden olabileceğini, özellikle Rakka – Deyru’z Zor hattında örgütün etki alanının yapılacak saldırılar sonrası ortadan kaldırılması durumunda ciddi petrol rezervine sahip Musul’un da örgütten geri alınmasına kapı aralayacağını ifade etti.

Etiketler