Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Afyon kirazı Çin yolcusu

Afyon kirazı Çin yolcusu

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’deki kiraz ihracatının yaklaşık yüzde 30’unu karşılayan Afyonkarahisar’ın, Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin’e kiraz ihraç etmesi hususunda imzaların atıldığını bildirdi.

Eroğlu yaptığı yazılı açıklamada, Antalya’da gerçekleşen G20 Zirvesi’nde Çin ile 7 anlaşma imzalandığını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping başkanlığında gerçekleştirilen toplantılarda iki ülke arasında imzalanan anlaşmalardan birisinin de Afyonkarahisar kirazlarının Çin’e ihraç edilmesine yönelik olduğunu aktaran Eroğlu, “İmzalanan bu anlaşma neticesinde Afyonkarahisarımızın kirazı 2016 yılında Çin pazarına girecek” ifadesini kullandı.

Afyonkarahisar Sultandağı kirazını dünya çapında marka haline getirmek amacıyla yürütülen “Kiraz Markası İnşa Projesi” çerçevesinde kendisinin de 2012 yılında Ankara’da tanıtım toplantısına katıldığını hatırlatan Eroğlu, tanıtım adına yürütülen projelerin meyvesini vermeye başladığını vurguladı.

Etiketler