Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Akdeniz’deki sondajda sonuca birkaç hafta kaldı

Akdeniz’deki sondajda sonuca birkaç hafta kaldı

Bolu’da bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, işadamları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Dönmez, burada yaptığı konuşmada, enerjinin yüzde 70-75’lik kısmının ithal edildiğini anlatarak, “Elektrik üretimi açısından baktığınızda ise yüzde 50’ler seviyesinde. Yani elektriğimizin yüzde 50’sini yurt dışından getirdiğimiz doğal gaz ve kısmen ithal kömürle karşılıyoruz.” dedi.

Yerli kömürün de enerji üretimi konusunda önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Dönmez “Yer altındaki kömür keşfimizi yaklaşık 19-20 milyar tona kadar çıkarttık ancak yıllık üretimimiz 100 milyon ton civarında. O da geçtiğimiz yıl cumhuriyet tarihinde bir rekor kırarak elde ettiğimiz bir üretim. Geçen sene 101,5 milyon ton kömür ürettik. Bunun önemli bir kısmını elektrik santrallerinde elektrik üretimi için kullanıyoruz.” diye konuştu.

YILLIK 44 MİLYAR DOLAR ENERJİ ÜRÜNÜ İTHAL EDİLİYOR

Dönmez, Türkiye’de sadece enerji ürünleri ithalatı açısından son 10 yılın ortalaması alınırsa her yıl yaklaşık 44 milyar dolarlık bir enerji ithalatının söz konusu olduğunu anlattı. Dönmez enerji ithalatının yanı sıra 8-10 milyar dolarlık maden ithal edildiğini, bazı ürünlerin de ihrac edildiğini aktardı.

PETROL VE DOĞAL GAZ ARAMA SEFERBERLİĞİ

Türkiye’nin petrol ve doğal gaz arama çalışmalarına da değinen Dönmez, şöyle devam etti:

“Özelikle petrol ve doğal gaz aramacılığı konusunda da tüm imkanları seferber etmek suretiyle buradaki rezervlerimizi arttırma yolunda da kararlılıkla ilerliyoruz. Nitekim bu kapsamda bir sondaj gemisi satın aldık. Adını ‘Fatih’ koyduk. Antalya açıklarında da şu anda sondajına devam ediyor. Akdeniz’deki sondajda yaklaşık 4 bin 200-4 bin 300 metrelere ulaştık. Hedef 5 bin-5 bin 500 metre kadar. İnşallah birkaç hafta içerisinde kaynak noktasına da ulaşmış olacağız ve var mı, yok mu bileceğiz.”

Türkiye’nin madencilik sektöründe sadece ham madde üretimi ve satışı yapan bir ülke olmasını istemediklerini belirten Dönmez, bu alanda ara mamül ve uç ürünler üreten bir sektörün oluşması için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

BOR MADENİNİN DAHA VERİMLİ KULLANILMASI

Eti Maden’in bu konuda önde gelen kuruluşlardan biri olduğunu ifade eden Dönmez, şunları kaydetti:

“Borun, dünyadaki bor kaynaklarının yüzde 73’ü bizde. Dünyaya satılan borun da aşağı yukarı yüzde 59-60’ını da biz satıyoruz ama sadece ham madde olarak satmak da istemiyoruz. Ara mamul ve uç ürün de üretip daha katma değerli ürünleri dünya pazarına sunmamız lazım. Maden sektöründe şöyle bir oran var. Ham maddeyi bire satıyorsanız ara mamulde 7-8 kat değer artırabiliyorsunuz. Uç üründe bu çok daha değişken en az 25 kat hatta bazen 100 kat, bin kat artan ürünler de olabiliyor. Bizim, ülke olarak milli geliri artıracaksak uç ürünlere, katma değeri yüksek ürünlere yönelmemiz gerekiyor. İnşallah bu konuda Eti Maden de başta olmak üzere diğer kuruluşlarımızla da önemli projelerimiz var.”