Son Dakika

Albayrak'tan kıdem tazminatı açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, ekonomide en kötünün geride kaldığını belirtirken, kıdem tazminatı konusunda da herkesin kazanacağı bir formül üzerinde durduklarını belirtti. Albayrak, Kurban Bayramı tatilinin uzatılmasına ise olumlu bakmadığını ifade etti.
Albayrak'tan kıdem tazminatı açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Albayrak birçok konuda önemli mesajlar verdi. Öne çıkan satır başları şöyle:

Enflasyon hedefini açıkladı

"Önümüzdeki 1 yıl bugün yaşananların meyvesini toplayacağımız iyi ve başarılı bir yıl olacak. Türkiye tarihi bir yılı etkin ve başarılı bir şekilde yönetti. 2019 yıl sonu enflasyonu yüzde 15,9 hedefinin altında olacak.

Merkez Bankası yedek akçesinin hazineye aktarılmasının para basmayla alakası yok.

"Borç yapılandırmnasında ihtiyaca geri adım atılabilir"

Vergi ve prim borcu yapılandırma talepleri geliyor. Farklı dönemlerde farklı ihtiyaçlara uygun adımlar atılabilir. Türkiye olumsuz süreci güçlü bir şekilde püskürttüğü bir döneme girdi. En kötü geride kaldı. Bağışıklık sistemini 1 yıl öncesine göre çok daha güçlü inşa etmiş bir Türkiye var.

"Kıdem tazminatında herkesin kazanacağı formül"

Haziran ayında ilk kez yıllık cari fazla verilecek. Turkiye'nin bütçe ve bütün diğer ekonomik hedefleri açısından yılın ikinci yarısı çok daha pozitif olacak.
Türkiye kıdem tazminatında adım atmalı. Paydaşların hepsinin kazanacağı bir formül geliştirilecek. Turkiyenin bu yüzyılını dönüştürecek bir reform olacak.

"ÖTV artışı çalışması yok"

Şu anda spesifik bir ÖTV artışı çalışmamız yok. Türkiye bu yıl pozitif büyüyecek. Büyüme 2019 hedefine yakın olacak. ABD yaptırımları konusunun olusturdugu baskı minimize oldu. Yapılan açıklamalar sürecin daha pozitif cereyan ettiğini gosteriyor.
Sonbaharda bir vergi reformu çalışmamız olacak. Vergide adaleti daha da iyileştirecek çalışmalar yapıyoruz.

2020 enflasyonun daha da stabilize olduğu bir yıl olacak. 2020'de ekonomideki dengelenme daha da oturacak. 2021 ve sonrası Türkiye'nin ayakları üstünde durduğu bir yıl olacak.

Kurban Bayramı tatilinin uzatılmasına olumlu bakmıyorum.

Yorumlar

Güngör Fındık.30.tl.olsun

F.G Çalışma zamanıdır. Küçük rantlar peşine düşmemeliyiz ülkecek. Bende tatili tasvip etmiyorum.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.