Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Almanya’nın halk arabası artık Türkiye’de | Avrupa’yı karalar bağladı!

Deutsche Welle gazetesine konuşan Yalçın, “Bu Türkiye için çok önemli bir yatırım. Dünyanın en büyük araba üreticisi Türkiye’de üretiyor.” dedi.

Büşra Kılıç
Almanya’nın halk arabası artık Türkiye’de | Avrupa’yı karalar bağladı!

Deutsche Welle gazetesine Volkswagen’in yatırım için Türkiye ile anlaşması hakkında değerlendirmelerde bulunan Konstanz Üniversitesi Uluslararası Ekonomi Politikası Profesörü Erdal Yalçın, “Birkaç yıl önce de VW’ın Türkiye’de üretim yapması gündemdeydi, fakat olumsuz sonuçlanmıştı. Uzun vadeli yatırım olarak düşünüldüğünde bu yatırım çok anlaşılır ve mantıklı. Türkiye, son 15 yılda üretim alanında çok önemli bir merkez haline geldi, özellikle araba endüstrisinde. Birçok yatırımcı Türkiye’yi tercih ediyor. Bunların arasında örneğin Robert Bosch GMBH firması yer almakta. Bursa’da fabrika açan Bosch firması çok büyüdü. Türkiye’de olan imkânlar Bulgaristan’da yok. Türkiye’de, uzun vadede VW’a katkıda bulunabilecek çok iyi yetişmiş nitelikli gençler var.” dedi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ARABA ÜRETİCİSİ TÜRKİYE’DE

Yalçın’a göre net olan bir şey var; VW Türkiye’de üretecek ve bu üretim Türkiye’nin ekonomisini kalkındıracak. VW firması yıllık üretim kapasitesi olarak 4 bin çalışanla 300 bin araç üretmeyi planlıyor. Bu Türkiye için çok önemli bir yatırım. Bu bir işaret: ‘Bakın hele, dünyanın en büyük araba üreticisi Türkiye’de üretiyor.’

AVRUPA BU DURUMDAN RAHATSIZ

Türkiye’de oluşturulacak olan VW fabrikasını Avrupa basınını rahatsız etti. Alman Halk Partisi CSU parti lideri Manfred Weber, Spiegel gazetesine yaptığı konuşmada, Türkiye’de basın özgürlüğünün olmadığı şeklinde komik bir gerekçe ortaya koyarak, Türkiye’ye yatırım yapmayı doğru bulmadığını belirtti. Weber, “Üye Devletlerimiz, sıkı rekabet ve devlet yardımı kurallarına tabidir. Türkiye ise Avrupa pazarına ihraç edilecek üretim için sübvansiyonlar veremez.” diyerek Alman markası bir aracın Türkiye’de üretilerek tekrar Avrupa pazarına sunulması konusundaki kaygılarını dile getirdi. Bu durum Türkiye’nin, Avrupa ile ekonomik bir rekabete girdiğini açık bir şekilde gösteriyor.

TÜRKİYE’NİN KARARLI DURUŞU ETKİLEDİ

Weber, daha önce, AB ülkesi olan Bulgaristan’ın da bu üretime talip olduğunu ancak Avrupa Birliği tarafından Bulgaristan’a yeterli fon sağlanamadığı için bu üretime geçilemediğini belirtti. AB ile gümrük birliğinde olan Türkiye’nin, AB rekabet kurallarına uyması gerektiğini söyleyen Weber, Türkiye’de yapılacak olan üretim anlaşmasının, Avrupa Birliği Gümrük Anlaşması kanunlarına aykırı olup olmadığının Avrupa Rekabet Komiseri Margrethe Vestager tarafından kontrol edilmesini talep ettiğini ifade etti. Spiegel’de yer alan haberin devamında, Avrupa Parlamentosu politikacılarının, Volkswagen’ın üretim için Türkiye’yi tercih etmesinin altında yatan sebebin, ciddi bir devlet desteğinin olduğunu düşündükleri belirtildi. Volkswagen, bu iddiaları yalanladı. Türkiye’nin, üretim için talip olan diğer ülkelere kıyasla daha kararlı bir duruş sergilediğini, bu sebeple Türkiye’yi tercih ettiği belirtildi.