Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Asgari ücretteki artış SGK’nın kasasını da dolduracak

Asgari ücretteki artış SGK'nın kasasını da dolduracak

Sosyal Güvenlik Uzmanı Resul Kurt, SGK primi başta olmak üzere birçok kamu gelirinin asgari ücrete endekslendiği için, asgari ücrete yapılacak artışın SGK’nın kasasını da dolduracağını belirterek, “Yaklaşık yüzde 30 oranında bir artış, SGK’nın kasasına da yüzde 30 oranında daha fazla para girmesini sağlayacak” dedi.

Kurt, AA muhabirine, 2016’da geçerli olacak asgari ücrete ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Seçim döneminde asgari ücret konusunun birçok siyasi partinin gündeminde olduğunu belirten Resul Kurt, AK Parti’nin seçim beyannamesinde de asgari ücretin net bin 300 lira olacağının beyan edildiğini anımsattı.

Kurt, asgari ücret mevcut yasal kriterlerle bin 300 liraya çıkarıldığı takdirde, kıdem tazminatı yükü dahil olmak üzere işverene 2 bin 70 liralık bir maliyet çıktığını ifade etti. 

İşveren tarafının “Mevcut bin 273 lira 50 kuruşluk brüt asgari ücretin bize maliyetinin bin 500 lira bandında olması durumunda bunu kaldırabiliriz. Ama bunun üzerinde bir artış yapılması durumunda birçok sektör hem rekabette zorlanacak, hem istihdam sayısında bir düşme olacak hem de bizim üretim maliyetlerimiz artacağı için bu da dolaylı yoldan enflasyonu tetikleyecek” görüşünü savunduklarını aktaran Resul Kurt, işçi tarafının beklentilerine de değindi.

Kurt, “Asgari ücret yükünün tamamının işverene verilmesi söz konusu olduğunda, bunu belki işveren tarafı kaldıramayabilir. O yüzden maliyetin bir şekilde devlet tarafından bölüşülmesinde fayda var” diye konuştu.

“Damga vergisinin kaldırılması da söz konusu”

Bakanlar Kurulu’nun tüm çalışanlar için “asgari geçim indirimi”ni en üst orana çıkarttığı zaman işverenin avantaj sağlayacağına işaret eden Resul Kurt, “İşveren mevcut yasal kesintilere göre bin 645 lira olarak öngörülen asgari ücretin maliyetini düşürecek ve bu maliyet bin 543 lira olacak. Şu an hükümet programında yer alan damga vergisinin kaldırılması da söz konusu olabilecek değişikliklerden bir tanesi. Bu da yine işçinin cebine girecek net ücreti artıracağı için dolaylı yoldan işveren maliyetlerini de düşürecek” şeklinde konuştu.

Kurt, “Asgari ücrette yapılacak değişiklik SGK tavanını 8 bin 277 lira 90 kuruştan 10 bin 697 lira 70 kuruşa çıkardığında yüksek ücretli işçilerin maliyeti de artacak ve SGK’nın bu anlamda geliri yükselecek. SGK primi başta olmak üzere birçok kamu geliri asgari ücrete endekslendiği için, asgari ücrete yapılacak artış SGK’nın kasasını da dolduracak. Yani yaklaşık yüzde 30 oranında bir artış öngördüğümüz takdirde, SGK’nın kasasına da yüzde 30 oranında daha fazla para girmesi sağlanacak” ifadesini kullandı. 

Etiketler