Son Dakika

Bakan Albayrak: Büyüme hedefini tutturacağız

Ankara'da gazetecilerle bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2019'da yüzde 2.3'lük büyüme hedefine ulaşacaklarını söyledi.
Bakan Albayrak: Büyüme hedefini tutturacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, önümüzdeki hafta ‘gıda fiyatları’ ile ilgili önlem alınacağını söyledi. Albayrak, Ankara’da gazeteciler ile bir araya gelirken; 2019’un enteresan bir yıl olacağını belirterek, “Yüzde 2.3’lük büyüme hedefinin tutturulacağını” tahmin etti. Sebze fiyatlarının düşürülmesi için önemli adımlar atılacağını kaydeden Albayrak, ‘seracılık’ konusunda haftaya paket açıklayacaklarını belirtti. ‘Gıda terörü’ şeklindeki yorumları haklı bulduğunu anlatan Albayrak, “Sebze fiyatlarıyla ilgili önümüzdeki hafta, bazı gelişmeler olacak. Belediyelerimiz hızlı bir kurulum ile uygun fiyatlar tanzim ederek satış yerleri oluşturacak. Tarladan sofraya profesyonel, bütünleşik ve modern bir adım atılacak. Güçlü bir ekosistem kuracağız ve çok hızlı adımlar atacağız” ifadelerini kullandı.

“IMF’YE İHTİYACIMIZ OLMADIĞI ORTADA”

31 Mart Seçimleri sonrası için Uluslararası Para Fonu (IMF) ile protokol yaptıkları iddiası için Berat Albayrak, “Türkiye’nin ihtiyacı olmadığı ortada… Ağustos ve eylül aylarında bile böyle bir ihtiyaç olmadı ki; şimdi hiç yok. Ekonomik olarak tartışılacak bir durumda değiliz. IMF, Arjantin’e girdi; durumu ortada” şeklinde konuştu. Geniş kapsamlı bir vergi reformu konusunda çalıştıklarını anlatan Albayrak, dönemsel vergi teşviklerinin ekonomideki hassas dönemleri ‘dengeli’ yönetme açısından önemli olduğuna dikkat çekti. Faizlerdeki düşüşlerin hızlanacağını aktaran Bakan Albayrak, “Ticari kredi faizlerinde son üç ayda 10 puana yakın iyileşme görüldü. Ticari kredi faizlerindeki iyileşme, beklenenden bile daha fazla oldu. Faizlerdeki düşüş daha da hızlanacak. Dengelenme süreci bunu beraberinde

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.