Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bakan Albayrak: Faiz giderlerinde 3 milyar TL tasarruf ettik

Bakan Albayrak: Faiz giderlerinde 3 milyar TL tasarruf ettik

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Davos’ta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlıyor. 

Bakan Albayrak, Dünya Ekonomi Forumu Zirvesi (Davos)’un başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini belirterek, “Türkiye’nin güçlü bir döneme girdiğini anlattık.” dedi.

“3 MİLYAR TL TASARRUF ETTİK”

2018’in son çeyreğinde faiz giderlerinden 3 milyar TL tasarruf edildiğini söyleyen Albayrak, “2019 ilk çeyreği noktasında birçok beklentilerin aksine olumlu bir şekilde tamamlayıp, reel ekonomi ve büyümede 2019’u güçlü bir şekilde kapatacağız.İkinci ve üçüncü çeyrek açısından çok daha optimistiz. 6 ay önce bir kaygı, korku endişe ifade edildi. Bütçe, cari denge, enflasyon.. 6 ay içinde bakınca üçünde de beklenenin çok üstünde güçlü neticeler aldık.” dedi.

ENFLASYON AÇIKLAMASI

Enflasyonda 2019’un eylül ayı 6,5’a yakın baz etkisi oluşturacağını belirten Albayrak, “Ne kadar güçlü bir düşüş trendine doğru yaklaştığımızı üçüncü çeyrekte göreceğiz.” dedi.

Bakan Albayrak, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“2019’DA ÇOK GÜÇLÜ ALANLARIMIZ OLACAK”

“2019 bütçesinde tek seferlik gelir öngörmedik. 2019’da gerek büyüme gerek piyasa beklentileri, enerji tahminlerinden tutun çok güçlü alanlarımız olacak. 2019 bütçesinin bizim açımızdan çok daha rahat bir bütçe olacağını öngörüyorum. 

“BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ FAİZ TASARRUFU”

Kur konusunda stratejik akılla sahada olmalıyız. Birinci önceliğimiz faiz tasarrufunu sürdürmek. 

KDV iadeleri konusu çok basit bir konu değil. Gerçek manada ciddi bir çalışma yapılması gerekiyor. Bütçe dengesi içinde oluşacak rakamlarla ilgili çalışma yaparak realite içerisinde bununla ilgili adımlar atabiliriz.”