Son Dakika

Bakan Albayrak: Gıda enflasyonunu ülke gündeminden çıkaracağız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, TİM Delegeler Çalıştayı'nda gıda enflasyonu ile ilgili önemli mesajlar verdi. Gıda fiyatlarında güçlü adımlar atılacağını belirten Albayrak, "Gıda enflasyonunu ülke gündeminden çıkaracağız." dedi.
Bakan Albayrak: Gıda enflasyonunu ülke gündeminden çıkaracağız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Delegeler Çalıştayı'nda önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Bakan Albayrak'ın konuşmasından satır başları:

"Yeni başarı hikayesini tüm Türkiye olarak hep beraber yazacağız. Şubat, mart, nisan ve mayıs ayları reel sektörün likidite açısından rahatladığı bir döneme işaret edecek. Ekonominin tüm paydaşları yoğun bir iletişim içinde hareket ediyor.

Gıda fiyatlarında da güçlü adımlar atacağız.

Şubat-mart ve sonrasında reel sektör daha da rahatlayacak. Türkiye'nin başını öne eğecek hiçbir sıkıntısı yok. Tüm kamu kurumları, bankalar, tüm paydaşlarımız hiç olmadığı kadar yoğun bir iletişim ve koordinasyonla hareket ediyoruz. Bugün burada sektörlerin tüm sorunlarını ortaya koyacağız.

"BELEDİYELER SEBZE MEYVE SATIŞINA HAFTAYA BAŞLAYACAK"

Enflasyonla mücadelede gıda dışında başarılı olduk. Yıl sonu için 20,3 ile hedeflerimiz altına getirdiğimiz bir rakamla 2019'a umutlu bir giriş yaptık. Atılan adımlar sonuç veriyor. Gıda fiyatları alanında güçlü adımlar atacağız. Borçlanma seviyesini aşağı çekmek için önemli adımlar attık. Türkiye'nin risk primini düşürdük. Faizleri düşürdük bu rakamlarda geçtiğimiz yılın mayıs,haziran ayını yakaladık. Türkiye, dış borçlanmada alternatif pazarlara yöneliyor. Kış aylarında ihracatçımız sivri biber mi konuşacak? Kimse kusura bakmasın. Gerek ticaret gerek tarım bakanımızla en ağır adımlar atılacak. Hiçbir şey çözümsüz değil. Belediyelerimizle birlikte kaynağından sebze ve meyveleri alarak büyük şehirlerimizde maliyetine vatandaşlarımıza sunacağımız adımlara haftaya başlayacağız.

"ZİRAAT BANKASI SERACILIKLA İLGİLİ PAKETİNİ YARIN AÇIKLAYACAK"

Seracılıkla ilgili yarın bir anons yapacağız. Yarın Ziraat Bankası seracılıkla ilgili bir paket açıklayacak. Antalya'da 50 bin dönümde 2 bin dönüm fırtınadan etkilenmiş birileri kıyameti kopartıyor. Düşük faizli bu dönüşümü ortaya koyacağız. Jeotermal bölgelerde seracılık altyapısı oluşturacak. Kamu olarak da seracılık içinde yer alacağız.

Gıda enflasyonunu ülke gündeminden çıkaracağız."

Yorumlar

FIRAT Vampirlerin;ureticilerin ve tuketicilerin arasina girip,zahmetsiz para kazanmalari kabul edilemez.Bunu engellemek icin ne gerekiyorsa acilen yapilmali.Gozleri doymayan bir zalim azinlik var.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.