Son Dakika

Bakan Albayrak: Kur, faiz ve enflasyon atağını püskürttük

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, MÜSİAD Başkanlar Toplantısı'nda konuşuyor. Kur, faiz ve enflasyon atağının püskürtüldüğünü ifade eden Bakan Albayrak, "Ekonomide güzel şeyler oldukça kimlerin rahatsız olduğunu biliyoruz." dedi.
Bakan Albayrak: Kur, faiz ve enflasyon atağını püskürttük

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ankara'da MÜSİAD 9. Genişletilmiş Başkanlar Toplantısında konuştu. Türkiye ekonomisinin her geçen gün, ağırlık ve etkinliğini artırmaya devam ettiğini belirten Bakan Albayrak, zamanında atılan kararlı adımlarla ekonominin normalleşmeye başladığını söyledi. Albayrak, "Belirttiğimiz hedeflere yönelik yapmamız gerekenler ekonomideki kırılganlıklarımızı azaltmak başta olmak üzere ekonomimizi finansal şoklara karşı çok daha güçlü kılmak olacaktır." ifadelerini kullandı.

"DÖVİZ KURUNDA YÜZDE 20 İYİLEŞME KAYDETTİK"

Bakan Albayrak, döviz kurunda yüzde 20'ye yakın oranda iyileşme kaydedildiğini belirterek, "Türk lirası pozitif ayrıştı CDS'lerde 230 puan gerileme ile ciddi pozitif gelişme gösterdik. Dengelenme sürecinde önemli mesafe katettik." dedi.

"KUR, FAİZ VE ENFLASYON ATAĞINI PÜSKÜRTTÜK"

"İhracatta pozitif artış, ithalatta gerileme.  YEP çerçevesinde birçok önlem alındı." Projeler başlatıldı." diyen Albayrak, "Bundan 10 yıl önce de benzer ekonomik süreci yaşamamıza rağmen ki küresel bir krizdi. Bugün yaşadığımız sürecin detaylarına baktığımızda Türkiye'ye özgü saldırı ile karşı karşıya kaldığımız bu süreçte o günden çok daha hızlı ve güçlü refleksler vererek çok kısa süreçte püskürttük." diye konuştu. 

"MERKEZ BANKASINDAN HAZİNEYE 37 MİLYAR LİRA GELECEK"

Türkiye'nin ekonomide attığı pozitif adımlardan bazı kesimlerin rahatsız olduğunu die getiren Albayrak, "Etkin nakit yönetimi kapsamında kamu ödemeleri, piyasa ödemelerinin bu ekonomik koşullarda hızlandırılarak sunulmasıdır. Birileri rahatsız oluyor, kimler rahatsız oluyor biliyoruz. Merkez Bankası'ndan Hazine'ye 37 milyar lira gelecek." ifadelerini kullandı.

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DESTEK

Özellikle düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların aylık 150 KW/S temel tüketim ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılanacağını söyleyen Bakan Albayrak, "80 TL'ye kadarını devlet ödeyecek. Kredi paketimiz... Düşük faizlerle ödemeyenlere destek." şeklinde konuştu.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.