Son Dakika

Bakan Arslan açıkladı: Servis araçlarında denetim sıklaşacak!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, servis araçlarına yönelik denetimlerin sıklaşacağını belirterek, “Milli Eğitim Bakanlığımız denetlemelere devam ediyor. İdare edilmeyecek, tolerans yapılmayacak.” dedi.

Bakan Arslan açıkladı: Servis araçlarında denetim sıklaşacak!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Habertürk’te katıldığı programda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Servis araçlarına yönelik denetimlerin daha da sıklaşacağının altını çizen Bakan Arslan, bu konuda idare edilme gibi bir durumun söz konusu olmayacağını ve tolerans tanınmayacağını ifade etti.

“BAKANLIK DENETLEMERE DEVAM EDİYOR”

Bakan Arslan, servis araçlarının belli kriterleri sağlaması gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Servis araçları hassasiyeti şundan kaynaklanıyor, her ailenin çocuğu kıymetli bizim için de öyle. Çocuklarımızın gençliğin teminatı. Servis araçlarının belli kriterlerini sağlıyor olması gerekiyor. Bakanlık, bakanlığa bağlı ekipleri Milli Eğitim Bakanlığımız denetlemelere devam ediyor. Bu alanda yaptığımız düzenlemeler yeterli mi? Yeterli görüyoruz.Düzenlemede bir eksiklik varsa, yasa çıkarılması gerekiyorsa çıkarmak gerek. Servis aracı olarak kullanılacak aracın kendisinin şartları yerini getiriyor olması lazım, herhangi bir minibüs aracı alayım servis yapayım olmaz. İkincisi aracı kullanacak olan servis sürücüsünün birtakım psikoteknik, sürüş teknikleri, öğrencilerle iletişim gibi konularda iyi olması gerekiyor. Hostesler de buna dahil.”

“DENETİMLER SIKLAŞACAK, TOLERANS TANINMAYACAK”

Servis araçlarında denetimlerin sıklaşacağını ve bu konuda tolerans tanınmayacağını belirten Bakan Arslan, şu ifadeleri kullandı:

“Servis aracında çocuk istismarı, uyuşturucu gibi durumlar olursa, onların servis şoförlüğü yapma yetkisi yok. Polis, jandarma neleri denetleyecek, bunlara çalışıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımızla, okul aile birliği ve velilerimizle çalışıyoruz. Bu haftasonuna kadar bu çalışma bitecek. En önemlisi, denetimde eksiliğin olmaması. İstediğiniz kadar kural koyun, yeterli denetimi yapamıyorsanız olmaz. Bu iş çok önemli bir alan. Denetimler çok daha sıkılaştırılacak. İdare edilmeyecek, tolerans yapılmayacak.”

“ÖZEL LİNKLERİ ENGELLEME ŞANSIMIZ YOK”

Son günlerde sosyal medyada gündem konusu olan ve birçok insanı intihara teşvik eden Bluewhale (Mavi Balina) oyunu hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Arslan, BTK ve İçişleri Bakanlığı’nın bu oyuna karşı alınabilecek tedbirlere yönelik çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Bakan Arslan şunları kaydetti:

Bakanlık olarak zararlı içerik bulunduran yayınları kaldırmak gibi çalışmalarımız devam ediyor ama bu oyun kullanıcılar arasında özel linklerle oynanan bir oyun, oyun yöneticisi adı verilen korsanlar yönetiyor. Bu en tehlikeli kısım. Diğer zararlı içerikleri engellediğimiz gibi bunu engelleme şansımız yok. Bunun da cezai müeddiyeleri var. Kullanıcılar bu tip yanlış eylemlerle bildirimlerle karşılaştıklarında bize bildirsinler.

Sağlıklı bir şekilde çalışmamız gerekiyor. BTK ve İçişleri Bakanlığımız buna karşı alınacak tedbirlere çalışıyorlar. Başlangıçta masum görünen ve günün sonunda gençlerimize zarar veren oyunları kaldırmak için çalışmalar yapıyoruz. Biz zaten gereğini yapıyoruz ama sizin aracılığınızla yeniden uyaralım. Zararlı içerikli yayınları BTK olarak durdurabiliyoruz ama böyle özel linklerle çalışan oyunlara birşey yapamıyoruz. Üzerinde çalışıyoruz. BTK ve emniyet uzmanları çalışma yapıyor.

İntihardan istismara oyunlardaki tehlikeler: “Çocuğum evde ve güvende” demeyin

 

Yorumlar