Son Dakika

Bakan Arslan: Kanal İstanbul'da son aşamaya gelindi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul projesinde çalışmaların son aşamaya gelindiğini, bir kaç gün içerisinde kamuoyuna açıklama yapılacağını söyledi. Bakan Arslan, "Kanal İstanbul çevresindeki yapılaşmayı kentsel dönüşüm ile çözeceğiz." ifadelerini kullandı.

Bakan Arslan: Kanal İstanbul'da son aşamaya gelindi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, TRT Haber'de gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Arslan, mecliste yaşanan kamyon polemiğine ilişkin, "CHP'nin verdiği geçiş ücreleri gerçeği yansıtmıyor. Otoyol ücreti 38 lira 75 kuruş, köprü ücreti geliş gidiş 30 lira toplamda 60 lira arkadaşlar buna 82 lira dedi, bu tırlar için geçerli. Kamyonu diye Tır'ı gündeme getirirseniz yanılırsınız. Bu polemiklerin hiçbirine gerek yok kamyoncumuzunda, çalışanında, kamyon sahibininde, yolcularında rahat olması için bu yolları yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

"3. Havalimanı yılda 200 milyon yolcuya hizmet verecek"

İstanbul 3. Havalimanı'na ilişkin açıklamada bulunan Bakan Arslan, projenin yüzde 78'inin bittiğini söyledi. Yeni havalimanının Cumhuriyet'in kuruluş yıl dönümünde açılacağını ifade eden Arslan, "Şubat ayı içerisinde piste uçakla ineceğiz." dedi.

Yeni havalimanı açıldığında Yeşilköy Havalimanı'nın bu bölgeye taşınacağını belirten Arslan, "Havalimanında yılda 200 milyon yolcuya hizmet verilecek. Burası İstanbul'a nefes aldıracak bir yer olacak, orayı mevcut haliyle hizmete sunacağız." ifadelerini kullandı.

3. havalimanına ulaşım

 5 ayrı bağlantı ile 3. havalimanına ulaşım sağlanacağını ifade eden Bakan Arslan, "Gayrettepe'den Havalimanına metro çalışmalarımız başladı hedefimiz 2019 da tamamlamak , 3 havalimanını aynı şekilde Marmaray'a bağlayacağız." dedi.

Bakan Arslan konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

Karayolu Taşıma Yönetmeliği

"Amacımız dengeli bir yapıyı oluşturmak, doğru ve kaliteli hizmeti verebilmekti, bunu yaptık. Sektörün talepleri, bizim değerlendirmelerimiz sonucunda bir yenilik yapma gereği duyduk. Uluslararası yük ve yolcu taşayan araçlar için 10 yaş sınırı var bu olmazsa olmaz. Sürücülerimiz için 63 yaş sınırı vardı, biz bunu 65 yaşa çıkardık. Her yıl belli bir saat güvenli sürüş eğitimi alması zorunluluğunu getirdik.

Belge ücretlerini yarıyarıya düşürdük, iptal edilme şartlarını azalttık, iptal edilenler için tekrar alabilme hakkı getirdik. SRC belgesi alma süresi 1,5 ay kadar sürüyordu. 40 lira ücreti vardı bunu 20 liraya düşürdük. İşlemlerde e-Devlet üzerinden 5 dakika sürüyor."

Başkentray müjdesi

Başkentray projesine ilişkin bilgi veren Bakan Arslan, "İstanbul ve Ankara için önemli 150 km yeni hat yapıyoruz, 1.5 ay sonrasında şubat ayı sonunda Başkentrayı bitiriyoruz." dedi.

3 katlı büyük İstanbul projesi

Arslan, "Bütün çalışmalarımızı bitirdik verilere göre modellemeler yapılıyor. Raylı sistemleri alt kata koyacağız, üst iki katı otomobiller için gidiş geliş olarak yapacağız." ifadelerini kullandı.

 

 

 

Yorumlar