Son Dakika

Bakan Dönmez: Türkiye Taşkömürü Kurumu'na 1500 işçi alınacak

Enerji ve Tabii Kaynak Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Taşkömürü Kurumu'na Mart ayında kurayla bin 500 işçi alınacağını açıkladı.
Bakan Dönmez: Türkiye Taşkömürü Kurumu'na 1500 işçi alınacak

Enerji ve Tabii Kaynak Bakanı Fatih Dönmez, TRT Haber'de enerji sektörüne ilişkin önemli açıklamalarda bulunuyor.

7 maden sahasının devriyle birlikte kömür üretiminde artış yaşanacağını belirten Bakan Dönmez, bir ay içinde 2 bin 400 işçinin kadro işlemleri tamamlanacağını söyledi.

BİN 500 İŞÇİ ALINACAK

Dönmez, Türkiye Taşkömürü Kurumu'na Mart ayında kurayla bin 500 işçi alınacağını açıkladı.

"ELEKTRİĞİ ŞEHİRLERE KADAR GETİRİYORUZ"

Elektrik ve doğal gazın maliyet bazlı bir fiyatlandırma metodolojisi ile belirlendiğini dile getiren Bakan Dönmez, "Maliyeti etkileyen bir değişiklik olduğunda zaman zaman artış yönünde zaman zaman indirim yönünde fiyatlara yansıyor. Kur ve petrol fiyatlarındaki değişiklikler doğal gazı etkiliyor, doğal gaz fiyatlarının değişikliği de elektriği etkiliyor. Petrol fiyatlarındaki değişiklikler akaryakıt fiyatlarında bir hafta sonra yansıyabiliyor. Doğal gaz fiyatlarına ise yaklaşık 6-7 ay sonra yansıyor. Elektrik fiyatlarına da 8 ay sonra yansımış oluyor." ifadelerini kullandı.

Bakan Dönmez konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

Sadece bu enerjinin üretiminden oluşmuyor fatura. Bir de elektrik dağıtım bedeli var. Elektrik dağıtım bedellerinin içerisinde elektrik santrallarının ürettiği elektriği biz şehirlerimize kadar getiriyoruz. Şehirlerimizde bunlar trafo merkezleri tarafından gerilim seviyesi düşürülüyor. Şebekeyle elektrik emre amade hale getiriliyor. Bu şekilde baktığımızda 42 milyon bir aboneden söz ediyoruz. Şebekenin toplam büyüklüğü ise 1 milyon 420 bin kilometre. Yani dünyanın çevresini 37 kat dolaşacak bir şebekemiz var. Türkiye küçük değil. Doğuda ürettiğimiz elektriği batıya taşıyoruz. Bunları biz şehirlerimize taşıdığımızda bir maliyet ortaya çıkıyor. Yaklaşık 9,5 milyar liralık şebekeye bir yatırım söz konusu. Bunun yanında bir de işletme gideri var, personel gideri var. Bunun dışında bir de işletme giderleri var. Bir sürü personel çalışıyor. Sadece iletimde doğrudan dolaylı çalışan sayısı 120 bin.

"TRAKYA'DA DOĞALGAZ BULDUK"

Türkiye Petrolleri’nin arama sondaj sayısının 2019 programı kapsamında 130'lara kadar çıkacağını belirten Bakan Dönmez, Trakya'da doğalgaz bulunduğunu ve Pazartesi incelemeye gideceklerini söyledi. 

Dönmez, "Trakya’da küçük bir keşfimiz oldu doğalgaz ile ilgili olarak. Çok büyük miktarlı değil. Pazartesi günü yerinde ekipleri, sahayı incelemeye gideceğiz. Oradan da teknik ayrıntıları vatandaşımızla paylaşacağız. Gönül ister ki daha büyük keşifler yapabilmek. Ama biz ne kadar da olsa onu ekonomiye kazandırmak zorundayız." ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.