Son Dakika

Bakan Elvan: Döviz kurlarındaki dalgalanma dengeye oturacaktır

TBMM 2018 yılı bütçe görüşmelerinde konuşan Kalkınma Bakanı Elvan, son dönemde döviz kurlarında yaşanan hareketliliğin Türkiye ekonomisine yönelik spekülatif bir atak olduğunu ifade ederek, "Son dönemdeki dalgalanma mutlaka dengeye oturacaktır" dedi.

Bakan Elvan: Döviz kurlarındaki dalgalanma dengeye oturacaktır

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, TBMM Genel Kurulunda bakanlığının 2018 yılı bütçe görüşmelerinde konuştu. Son dönemde döviz kurlarında yaşanan hareketliliğe dikkat çeken Bakan Elvan, bu durumun Türkiye ekonomisine yönelik spekülatif bir atak olduğunu belirterek, döviz kurlarındaki dalgalanmanın mutlaka dengeye oturacağını ifade etti.

"Darbe girişimi büyüme performansını etkiledi"

Değişim ve dönüşüm süreçlerinden Türkiye'nin ayrı düşünülemeyeceğini belirten Elvan, hükümetin bu bilinçle hareket ettiğini, Türkiye'nin küresel dönüşüm sürecinden en etkin şekilde yararlanması için planladıkları adımların kararlılıkla atıldığını söyledi.

Kalkınma Bakanı Elvan, küresel kriz sonrası dünya durgunluğa girerken birçok iç ve dış olumsuz gelişmeye rağmen Türkiye'nin bunun tam aksi olumlu bir performans gösterdiğini bildirdi.

Türkiye'nin 2010-2015 yıllarında ortalama yüzde 7,4 oranında büyüdüğünü, gelişmekte olan ülkelerin ortalama büyüme hızının bu süreçte yüzde 5,5 olduğunu anımsatan Elvan, "Tek başına bu performans bile ülke, hükümet olarak ödevimizi başarıyla yaptığımızı göstermektedir. Keşke 2016 yılı 7,4'lük ortalamayı daha da yukarıya taşıdığımız bir yıl olsaydı ancak hain darbe girişiminin etkisiyle 27 çeyreklik büyümemiz sekteye uğradı ve yılı yüzde 3,2'lik bir büyümeyle kapattık. Bu oran düşük gelmesin. Emin olunuz, bizim yaşadıklarımız başka bir ülkede yaşanmış olsaydı, değil büyümek çok büyük oranlı bir küçülme söz konusu olurdu." değerlendirmesinde bulundu.

"Yıl sonunda OVP hedefimizin üzerine çıkmayı hedefliyoruz"

Elvan, bu yılki büyüme performansının göz kamaştırıcı olduğunu, 2017 yılı üçüncü çeyrek büyüme hızının yüzde 11,1'le gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en yükseği olarak gerçekleştiğini belirtti.

Niceliğin yanı sıra bu büyümenin niteliğinin de oldukça sağlıklı bir resmi ortaya koyduğuna işaret eden Elvan, şöyle devam etti:

"Yıl sonunda OVP hedefimizin üzerine çıkmayı hedefliyoruz. Sanayi üretimi, özellikle sermaye malı imalatı, yüzde 80'leri bulan kapasite kullanım oranı ve yüzde 10'u aşan ihracat gibi göstergeler de bunu teyit ediyor. 2017 yılı tamamı için en az yüzde 7'lik bir büyüme beklentimiz bulunmakta. 2018 yılı için ise yüzde 5,5'lik bir büyümeyi programladık. Dünyadaki ekonomik canlanma devam ettiği sürece orta vadeli program hedefinin üzerine de çıkabileceğimizi ifade etmek istiyorum.

"Kurdaki dalgalanma dengeye oturacaktır"

Son dönemde artan döviz kuru, gıda ve petrol fiyatlarının etkisiyle enflasyon bir miktar yüksek seyretmektedir. Özellikle gıdada tarladaki üretim aşamasından ürünün tüketiciye ulaşmasına kadar geçen tüm süreçlerin iyileştirilmesi ve maliyetlerin düşürülmesine yönelik önemli kararlar aldık, ilave çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Son dönemde döviz kurlarında gözlenen yukarı yönlü hareketin temel kaynağı ülkemiz ekonomisine yönelik spekülatif ataklardır. Bu sebeple kur üzerinde etkili olan bir dışsal baskı söz konusudur. Dolayısıyla kurda son dönemdeki dalgalanma mutlaka dengeye oturacaktır. Orta vadeli program döneminde enflasyonla kararlı bir şekilde mücadele edeceğiz ve hedeflediğimiz seviyeye indireceğiz. "

Yorumlar