Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bakan Işık: ’10 kişilik tasarım ofisi kuran her müteşebbisimize destek vereceğiz’

Bakan Işık: '10 kişilik tasarım ofisi kuran her müteşebbisimize destek vereceğiz'

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Tasarım ofislerini de aynı Ar-Ge merkezi gibi destekleyeceğiz. 10 kişilik tasarım ofisi kuran her müteşebbisimize aynı Ar-Ge merkezinde olduğu gibi destek vereceğiz” dedi.

Bakan Işık, Malatya’da bir otelde, sanayici, iş adamları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Işık, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’de Malatyalı olup ihracata katkı yapan çok sayıda kişi olduğunu, bunun da kendilerini gururlandırdığını söyledi.

Bir ülkenin kalkınması, gelişmesi, sürdürülebilir bir büyüme yakalaması için girişimciliğin ön plana alınması gerektiğini aktaran Işık, “Girişimcisi olmayan bir ülkenin kalkınması mümkün değildir. Çin bile kalkınmasını özel sektör ve müteşebbis eliyle ancak gerçekleştirebildi. Bu açıdan bir ülkenin en önemi güç kaynaklarından biri müteşebbisleridir” diye konuştu.

Işık, girişimciliği kalkınmanın merkezine koyduklarını belirterek, Malatya’nın bu konuda Türkiye’nin en dinamik üç ilinden biri olduğunu kaydetti.

“İstikrar yoksa girişimcilik ruhu ciddi darbe alıyor”

Girişimcilik ve yenilikçiliği istikrarın desteklediğini anlatan Işık, şöyle devam etti:

“Eğer istikrar yoksa girişimcilik ruhu ciddi darbe alıyor. İstikrar varsa o girişimcilik ruhu ve yenilikçilik kültürü ülkeler için çok ciddi sıçrama getiriyor. İstikrarın olmadığı dönemlerde Türkiye’nin neler yaşadığını bu salondakiler iyi biliyor. Ekonomik krizler, istikrarsızlık dönemleri maalesef girişimcilik ruhumuza büyük darbe vuruyor. Türkiye istikrarını sürdürdükçe neleri başardığını bilen illerinden birisi Malatya. İstikrar ortamında müteşebbisin önünü açtığımız sürece, müteşebbis de yenilikçi anlayışla üretimini sürdürdüğü sürece benim Türkiye’nin geleceğinden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak hiçbir endişem yok. Önümüze hangi engel çıkarsa çıksın Allah’ın izniyle aşarız, bu anlayışla yolumuza devam edersek.”

Türkiye’nin üreten bir ülke olarak yoluna devam etmesi için, Türkiye’nin ithal eden, tüketen değil de üreten ve ihraç eden bir ülke olabilmesi için yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Işık, Türkiye gibi genç, dinamik ve çok güçlü bir jeopolitik konuma sahip bir ülkenin üretmekten ve ihraç etmekten başka yolunun olmadığını ifade etti.

Etiketler