Son Dakika

Bakan Zeybekçi: Bütün doğrular yanlış hale gelecek

Bakan Zeybekçi kullanımı giderek yaygınlaşan “bitcoin”in gelecek yıllarda yerini başka bir elektronik paraya bırakacağını işaret etti, “Beş sene sonra dünyada bildiğiniz bütün doğrular yanlış hale gelecek. Yanlış bildiğiniz her şey doğru hale gelecek.” ifadelerini kullandı.
Bakan Zeybekçi: Bütün doğrular yanlış hale gelecek

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci dünyada rezerv para birimi olarak dolar ve avronun üstünlüğünün olduğu bir sistemin kurulduğunu ifade etti, başka para birimlerinin ve elektronik paraların sisteme girmesi için dünyada çalışma yapıldığını söyledi.

"Bütün doğrular yanlış hale gelecek"

Gelişmiş ülkelerde elektronik ticaretin toplam ticaretteki payının yüzde 12 olduğunu ifade eden Zeybekci, şöyle konuştu:

"Bu oran gelişmekte olan ülkelerde yüzde 6-7 aralığında. Bu her yıl yüzde 15 artıyor. Beş sene sonra dünyada bildiğiniz bütün doğrular yanlış hale gelecek. Yanlış bildiğiniz her şey doğru hale gelecek. O da şu elektronik para, bitcoin gibi. Önümüzdeki sene Japonya yeniden elektronik bir para birimi ile piyasada başka şekilde yer almaya başlayacak. Buradan şuraya döneceğim, bütün bu gelişmelerin olduğu ortamda bizim de artık milli paramızla ticaret yapabilir hale gelmemiz lazım."

"Türk lirası kullanımı yüzde 15 seviyesinde"

Türkiye'nin toplam dış ticaret hacmi içinde Türk Lirası'nın kullanımının yüzde 15'ler seviyesine geldiğini belirten Zeybekci, şöyle devam etti:

"Burada bir parantez içerisinde bir başka bölüm var, altın ticareti de kullanıldığı için onu gerçek dış ticarette kullanıldı olarak görmüyorum. Onu dışarı koyarsak hala yüzde 6-7'ler seviyesinde ve bu nasıl bir imkan veriyor size? Kendi milli paranız rezerv para haline gelmiş oluyor. Vermiş olduğunuz cari açık, yüzde 4 seviyesinde. Dış ticaretteki cari açığın yüzde 1’ini veya 1,52'sini kendi paranızla verdiğiniz zaman, dışarıdan dış finansmanla finanse etmek zorunluluğunuz bitiyor. İçeri dönüyorsunuz, içeride milli paranızla cari açık verir ve bunu da finanse eder hale geliyorsunuz. Veyahut kurdaki dalgalanmalardan o kadar çok etkilenmiyorsunuz. Bu herkesin işine yarıyor. Rusya’nın da işine yarıyor, İran’ın da işine yarıyor, Türkiye’nin de işine yarıyor. Çin’in de Japonya’nın da işine yarıyor."

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.