Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi: Rezerv miktarı 405 milyar metreküpü buldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan 83 milyonun heyecanla beklediği yeni rezerv miktarını açıkladı. Erdoğan, test analiz ve detaylı mühendislik çalışmaları sonunda keşfedilen rezerve 85 milyar metreküp daha ilave edildiğini belirterek, toplam rezerv miktarının 405 milyar metreküpü bulduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi: Rezerv miktarı 405 milyar metreküpü buldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Fatih Sondaj Gemisi’nde incelemelerde bulundu.

İncelemenin ardından Erdoğan, Karadeniz’de sondaj faaliyetlerinde keşfedilen yeni rezevr miktarını Fatih sondaj gemisinden açıkladı. Erdoğan, “Sakarya Sahası’nın Tuna-1 bölgesindeki toplam doğal gaz rezervi miktarı 405 milyar metreküpü buldu.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Hedefimiz 2023 yılında bu gazı milletimizin kullanımına sunmaktır.

Test analiz ve detaylı mühendislik çalışmaları sonunda keşfettiğimiz rezerve 85 milyar metreküp daha ilave edildi

Uzaktan kumandalı ileri teknoloji ürünü denizaltı robotumuzu da yerli ve milli imkanlarla petrol sektörümüze kazandırdık

Karadeniz’de keşfettiğimiz rezerv, ülkemizin bugüne kadarki en büyük hidrokarbon kaynağıdır.

Devamının da geleceğine inandığım bu keşiflerle inşallah ülkemizin doğal gazda dışarıya bağlılığı önemli ölçüde azalacaktır.

“Yeni bir dönemin kapısını açtık”

Ülkemizin ve Kıbrıs halkının haklarını hiçe sayan hiçbir oldubittiye izin vermemeye kararlıyız.

Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarını paylaşım mücadelesinden Türkiye’yi dışlama çabalarına rıza göstermeyerek yeni bir dönemin kapısını açtık.

Bizim kimsenin hakkında, hukukunda özellikle de toprağında gözümüz yoktur.

Karadeniz’de ve Akdeniz’de hidrokarbon kaynakları aramayı sürdüreceğiz.

Doğu Akdeniz’de adil bir tutum takınmaz ise bu durum artık Avrupa Birliği’nin sonunun geldiğinin resmen ilanı olacaktır.

“Ekonomide büyüme sürecek”

Ekonomimizi üretim, ihracat, istihdam odaklı olarak büyütmeyi sürdüreceğiz.

Türkiye’yi girdiği bu yoldan döndürmeye artık ne darbeler ne ekonomik tuzaklar ne siyasi ayak oyunları ne de içi boş tehditler kafi gelir.

Büyük ve güçlü bir Türkiye bırakana kadar durmayacağız ve duraksamayacağız.

Tuna 1 kuyusundan çıkartacağımız yeni rakamıyla 405 milyar metreküp doğal gazın ülkemize ve milletimize hayırlı, bereketli olmasını diliyorum.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri