Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Cep telefonu taksit sayısı 3’e düştü

Fiyatı 3 bin 500 liranın üzerinde olan ithal cep telefonları için kredi vade sınırı 6 aydan 3 aya düşürüldü.

Cep telefonu taksit sayısı 3’e düştü

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), fiyatı 3 bin 500 liranın üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilere yönelik vade sınırını 6 aydan 3 aya düşürdü.

BDDK’nın “Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”i, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, fiyatı 3 bin 500 liranın üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilere yönelik vade sınırı 3 ay olarak belirlendi. Söz konusu vade sınırı, 26 Şubat 2019’da yayımlanan yönetmelik kapsamında, 6 ay olarak uygulanıyordu.

OTOMOBİL ALIMINDA TAKSİTTE ÜST SINIR DEĞİŞTİ

Öte yandan değişikliğin ardından gayrimenkulden otomobile eğitim harcamalarından bilgisayar ve tablet alımına kadar birçok ürün kaleminde de taksit sayıları yeniden belirlendi. Buna göre tüketici kredilerinin vadesi 60 ayı, 120 bin TL altındaki taşıt kredilerinin vadesi 60 ayı, 120 bin TL üzerindeki taşıt kredilerinin vadesi 48 ayı, bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 12 ayı, tablet alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı geçemeyecek.