Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Çiftçi desteğinden yararlanacak ikinci grup için ödemeler yarın başlıyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçinin koronavirüs tedbirleri kapsamında tarlasına gidebileceği hakkında genelge yayınladıklarını belirterek, ikinci bölüm destek ödemelerinin yarın başlayacağını duyurdu.

Çiftçi desteğinden yararlanacak ikinci grup için ödemeler yarın başlıyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bakan Pakdemirli’nin konuşmasından satır başları;

“Türkiye 18 milyar dolar ihracat yapan bir ülke. Kendi kendine yeten bir ülke. Birçok ülke önce can, sonra canan hesabıyla gidecek. Sosyal izolasyon toplumlara yansımış durumda. Ülkeler balık almıyor, domateste fazlamız var. Balıkta fazlamız var. Türkiye’nin gıda tedariğiyle ilgili problemi yok.

Çiftçimiz üretime devam etsin, devlet ne gerekiyorsa onların yanında. Çiftçiler tarlasına rahatça gitsin bunun genelgesi de yayınlandı.

AMBALAJLI EKMEK SATIŞI

Ekmek satışında tüketicinin doğrudan temasını sınırlandırdık. Ekmek artık sadece market ve fırınlarda satılacak.

Etin fiyatıyla birileri oynamaya kalkarsa gereğini yaparız. Gerekirse et ithalatı yaparız.

SALGIN DÖNEMİNDE SU KULLANIMI

İçme suyu ile ilgili barajlarımız bu yıl yüzde 56 oranında dolu. Barajların doluluk oranı şu an yeterli. Su her zaman önemli. Hijyene dikkat edelim ama çeşmeyi açıp suyu da boşa akıtmayalım. Suyumuz kıymetli iktisatlı gidelim.

Alışverişlerde kolonya satışı yüzde bin artmış. Etil alkolü Türkiye üretir. Kolonya ve dezenfektanda 5 aylık stok var, üretim konusunda sıkıntı yok.

500 kooperatif market hedefi projesinde 250 milyon liralık bir yatırım var. Burada amaç kaliteli ürünleri vatandaşa sunabilmek.

SOSYAL MESAFEYE DİKKAT EDİLMELİ

İnsanlar tabii ki sokağa çıkacaklar. Ama bu işi ciddiyete almamız lazım. Mangal keyfimiz de olmayıversin. Sosyal mesafeye dikkat edilmezse katı kurallar koyabiliriz.

ÇİFTÇİYE DESTEK ÖDEMELERİ 

Üreticiye destek ödemeleri yarın başlayacak. Acil durumlarda hep çiftçilerimizin yanında olduk.

Bakan Pakdemirli ödemelerin, T.C. kimlik numarasının son hanesine göre üreticilerin hesaplarına aktarılacağını belirterek,  T.C. kimlik numarasının son hanesi sıfır olanlara 20 Mart, “2” olanlara 27 Mart, “4” olanlara 3 Nisan, “6 ve 8” olanlara 10 Nisan saat 18.00 itibarıyla ödeme yapacakları bilgisini vermişti.