Son Dakika

Çimento sektörü ihracatta başarılı! 2018’de yüzde 16 artış oldu

Türkiye’de geçtiğimiz yıl çimento sektörünün ihracat rakamlarına yönelik açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre, çimentoda ton bazında yüzde 7 artış yaşanırken, değer bazında ise yüzde 16 artış göstererek 614 milyon dolar ihracat sağlandığı bildirildi.

Çimento sektörü ihracatta başarılı! 2018’de yüzde 16 artış oldu

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, basın toplantısında, Türkiye’de üretilen Çimentoların %10’unun dışarıya satıldığını belirtti. Çimento sektöründe toplam ihracat oranının 2018 yılında %16 artışla 614 milyon doları aştığını belirtti.

Ege Bölgesi’nde iç satış artışı olduğunu da belirten Özdemir, "2018 sonu itibarıyla 54 entegre tesiste 90 milyon ton kapasiteye ulaştık. Avrupa'nın lideri, dünyanın ilk 4 ülkesi içinde yer alan sektörümüzün ihracatta gücünün arttığını görüyoruz. 2019 yılına, bu konuda bizleri çok sevindiren bir gelişmeyle başladık. Bu gelişme; gümrük verilerine göre ocak ayı ihracatımızın miktar bazında yüzde 100’ün üzerinde, değer bazında ise yüzde 85 artmış olmasıdır." İfadelerini kullandı.

BÖLGESİNE GÖRE BETON YOL ASFALTA ORANLA %40 DAHA UCUZ

Özdemir, Türkiye için yerli bir çözüm olarak beton yol ve beton bariyerlerin bölünmüş yollarda yüzde 90 oranında araçların karşı şeride geçmesini engelleyerek ölümlü kazaları azalttığını belirtti.

Kırsal bölgelerde beton yolların asfalt yollara göre %40 daha ucuz ve daha uzun ömürlü olduğunu belirten Özdemir, Dünya Sağlık Örgütü 2018 Yılı Yol Güvenliği Raporu ve Dünya Bankası verilerine göre, trafik kazalarının her yıl Türkiye'ye verdiği zararın 39 milyar lira olduğunu ifade etti.

DESTEK EMLAK KATILIM BANKASINDAN

Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) açıklanan hedeflerin gerçekleştiğini kaydeden Özdemir, YEP'te açıklanan büyümeye paralel çimento sektörünün de yüzde 2-3 oranında büyümesini beklediklerini aktardı.

Türkiye Emlak Katılım Bankası'nın kurulmasından mutluluk duyduklarını ifade eden Özdemir, bankanın, faaliyete başlamasıyla çimento sektörüne çok büyük destek olacağını vurguladı.

Özdemir, geçen yılın ilk 9 ayında kamu ve özel sektörün inşaat harcamalarının cari fiyatlarla 481 milyar lira olarak gerçekleştiğini, yine cari fiyatlarla yüzde 23 oranında büyüme yaşandığını kaydetti.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.