Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

ÇKS nasıl alınır? ÇKS belgesi için hangi evraklar gerekli?

Tarım ve hayvancılıkla ile geçimini sağlayan vatandaşlar özellikle devletin verdiği destekleri araştırıyor. Devletten destek almak isteyen çiftçiler için ÇKS belgesi olmazsa olmazdır. Bu yüzden tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçiler “ÇKS nasıl alınır? ÇKS belgesi için hangi evraklar gerekli?” sorularının yanıtını araştırıyor. Peki ÇKS nasıl alınır? ÇKS belgesi için hangi evraklar gerekli?

ÇKS nasıl alınır? ÇKS belgesi için hangi evraklar gerekli?

Devletten destek almak isteyen çiftçiler 2020 yılına yaklaşırken özellikle “ÇKS nasıl alınır? ÇKS belgesi için hangi evraklar gerekli?” sorularının cevabını merak ediyor. ÇKS belgesi olmayanların devletten destek alamayacağı için birçok çiftçi ÇKS belgesi almak için araştırma yapıyor. Peki ÇKS nasıl alınır? ÇKS belgesi için hangi evraklar gerekli?

ÇKS NASIL ALINIR?

Devletin verdiği imkanlardan faydalanmak istiyorsanız ÇKS belgesi olması şarttır. İster hayvancılıkla uğraşın ister tarımla uğraşın ihtiyacınız olan ne varsa tek şartı ÇKS belgesi.

Çiftçi Kayıt Belgesi olarak da bilinen ÇKS belgesine iki şekilde alabilirsiniz. Bunlardan ilki e-devlet üzerinden şahsi kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak başvuru formu doldurmalısın. Bence en basit yönet bu…

İkinci yol ise Çiftçi Kayıt Sistemi Başvuru Formu EK1 doldurursunuz daha sonra İlçe Tarım Müdürlüğüne giderek belgenizi teslim edersiniz. Fakat şunu da belirtmek istiyorum; Nasıl başvuruda bulunursanız sizden ona göre bazı evraklar istenecektir. Bu evrakların bir çoğu gerçekten tarım yada hayvancılık ile uğraşıp uğraşmadınız tespit edilmesi amacı ile istenen belgelerdir.

ÇKS BELGESİ İÇİN HANGİ EVRAKLAR GEREKLİ?

 • Arazisini kullandığınız kişilerin ya da kendi arazini kullanıyor iseniz sizin kimlik belgesinin fotokopisi
 • Yine kullandığınız arazi her kimin ise o araziye ait tapu kadastrodan alınacak tapu kayıt örneği. ( Kadastro da yer almayan tapular için ise Arazi Keşif Raporu EK-2 doldurularak istenilmektedir.
 • Şayet tarım yapılacak arazi kiralanmış ise kira kontratı istenilmektedir.
 • Şayet varsa başvuru sahinin vergi numarasını gösteren belge
 • Döner sermaye yardım belgesi
 • Taahhütname
 • Ekili alanların muhtarlık tarafından onaylatılmış olan C Formu istenilmektedir.

ÇKS BELGESİ GÜNCELLENMESİ İÇİN İSTENİLEN BELGELER NEDİR?

 • Çeşitli hallerde ÇKS belgenizin güncellenmesi istenilmektedir. Bu devlet desteklerinde ve Müstahsil yol belgesi almak için daha çok istenilmektedir. ÇKS belgenizi yine resmi gazetede beyan edilen tarihler için de ilçe tarım müdürlüklerinden aşağıdaki belgeler ile yapabilirsiniz.
 • ÇKS güncelleme başvuru formu
 • Döner sermaye makbuzu
 • Kira kontra namesi ( arazi kiralık ise ) Arazi Kira Sözleşmesi
 • MUVAFAKATNAME gibi evraklar istenilmektedir. Gerekli evraklar ve başvuru İlçe Müdürlüklerin eline eksiksiz bir şekilde ulaşmasına takiben ÇKS belgeniz ortalama 5 iş günü içinde elinizde olacaktır.