Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Doların hammaddesi kaos

Doların hammaddesi kaos

2015’eTürk Lirası karşısında 2.36 ile giren ABD doları, 7 Haziran seçimlerinden çıkan koalisyon kararıyla oluşan 5 aylık siyasi istikrarsızlık dönemi, 2 yıl süren çözüm sürecinin ardından terör olaylarının yeniden başlaması ve başta Çin olmak üzere uluslararası piyasalardaki dalgalanmalar nedeniyle 3.07’ye kadar yükselerek tarihi rekora imza atmıştı. 1 Kasım seçimleriyle birlikte piyasalarda yaşanan rahatlama dolara yansımış ve dolar 2.75’e kadar gerileyerek iş sektörlerine nefes aldırmıştı. Amerikan Merkez Bankası’nın 10 yıl aradan sonra yüzde 0.25 oranında faiz artırımına gitmesi ve İran ile Suud Yönetimi arasındaki politik gerginlik doların ateşini yükseltti ve dolar, dün Türk Lirası karşısında tekrar 3 lirayı aşarak rekor tazeledi.

Riskler tetikliyor

Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, doların seyrine ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı. FED’in faiz artırımlarını sürdüreceğini belirten Yıldırımtürk, şöyle konuştu: 1 Kasım sonrası sandıktan çıkan istikrar kararıyla piyasaların rahatlaması doları Türk Lirası karşısında 2.75 seviyelerine kadar düşürdü. Ancak, jeopolitik gerginlik ve döviz girdilerinin azalması doları yeniden yükselişe yöneltti. ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımlarını artırımını devam ettirmesi bekleniyor. Dolar önümüzdeki dönemde en yüksek 3.45 seviyelerine görebilir. Turistlerin gelmesi, ihracatın artması ve bölgesel sorunların azalması durumunda ise düşük bir ihtimalde olsa 2.80’e kadar düşüşte görülebilir. Dolar ve Euro kurunun eşitleneceği yorumlarını da değerlendiren Yıldırımtürk, “ Kısa vadede kurların eşitlenmesini beklemiyorum. Önümüzdeki 2 yıllık dönemde kurlar eşitlenirse ABD 3 yıllık kazanımlarının tamamını kaybeder” dedi.

Tüm para birimleri kaybetti

Doların sadece Türk Lirası’na karşı değil tüm para birimlerine karşı değer kazandığını belirten Ekonomi Uzmanı Kaan Sarıaydın ise, doların yükseliş trendinde olduğunu ifade ederek şu şekilde konuştu: “ Dolar sadece Türkiye’de değil tüm para birimleri karşısında büyük prim yaptı. Türkiye ekonomisinin dünyadaki payı sadece yüzde 1. Dünyanın en büyük emtia üretici Çin, fiyat düşüşleri nedeniyle 2015’te devalüasyona gitti. 2016’da da devalüasyon yapması bekleniyor. FED 4 ayrı faiz artırımına daha gidecek. Jeopolitik riskler doların yükselişin de oldukça etkili. Dolar uzun süredir yükseliş trendinde ve bu yükselişi arada ufak kayıplarda olsa devam edecek. Çünkü ABD’nin en büyük ihracat kaynağı dolar ve ekonominin yüzde 68’ini oluşturuyor”

Uzun vadede düşer

Sarıaydın ayrıca, dolarda uzun vadede kırılma yaşanacağı öngörüsünde bulunarak, “ Jeopolitik risklerin aratarak devam edeceğini düşünüyorum. Bu da doların yükselişini sürdürecektir. Ancak 2-3 yıllık sürede dolarda büyük bir kırılma yaşanacak ve dolar yerel para birimleri karşısında büyük düşüş yaşayacak” dedi.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!