Son Dakika

Ekonomide en kötü geride kaldı

Sosyal medya hesabı üzerinden 2018 yılı büyüme verilerini değerlendiren Bakan Albayrak,"2018 yılı son çeyrek büyümesi beklentiler doğrultusunda gerçekleşti. İktisadi faaliyette en kötü geride kalmıştır." ifadelerini kullandı.

Ekonomide en kötü geride kaldı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabı üzerinden 2018 yılı büyüme verilerini değerlendirdi.  2018 yılının son çeyreğine ilişkin yüzde eksi 3'lük büyümenin piyasa beklentileri doğrultusunda gerçekleştiğini ifade eden Bakan Albayrak, İç ve dış dengelenmenin bir arada sağlandığı bu dönemde, cari açık ve enflasyonda düşüş başladığını ifade etti. “İktisadi faaliyette en kötü geride kalmıştır. Büyümede en kötü beklentiler gerçekleşmemiştir." değerlendirmesinde bulundu.  Bakan Albayrak, spekülatif saldırılar karşısında küresel alanda büyümenin yavaşlama eğilimine girmesine rağmen 2001 ve 2008 yıllarındakine benzer bir durumun gerçekleşmediğine dikkati çekti. Sürecin kısa sürede başarılı bir şekilde atlatıldığını ifade etti.

MİLLETİMİZİN REFAHINI YÜKSELTMEKTE KARARLIYIZ

Albayrak, son çeyrekte görülen daralmaya rağmen "net dış talebin büyümeye 9,7 yüzde puan pozitif katkı sağlamasının" dengelenme sürecinin beklenildiği şekilde devam ettiğinin önemli bir işareti olduğunu vurguladı. Son dönemde finansal piyasalarda olumlu gelişmeler gözlendiğini ifade eden Bakan Albayrak,  “Enflasyondaki düşüş trendi, öncü göstergelerdeki iyileşmeler, finansmana erişimde atılan adımlar ve istihdam seferberliği sayesinde, 2019 yılında büyümenin Yeni Ekonomi Programı'nda öngördüğümüz şekilde seyredeceğine inancımız tamdır.” İfadelerini kullandı. Güncel verilere göre ekonominin hızlı bir toparlanma eğiliminde olduğunu ifade eden Bakan Albayrak, büyümedeki yavaşlamanın geçici bir durumu yansıttığına ve ılımlı toparlanma sürecinin başladığına dikkat çekti. Artan ihracat ve turizm gelirlerinin büyümeyi besleyen ana kalemler olacağını belirterek, Nisandan itibaren yapısal tarafta atılacak adımlarla sürecin daha da güçlendirileceğini bildirdi. Albayrak, YEP kapsamında cari açığı azaltarak, katma değerli üretimin artırılacağını belirterek, “Milletimizin refahını yükseltecek politikalarımızı kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz.” İfadelerine yer verdi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.