Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Elektrikte kayıp kaçak OECD ortalamasının altına indi

Elektrikte kayıp kaçak OECD ortalamasının altına indi

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye’de üç bölge hariç 18 elektrik dağıtım bölgesinde kayıp-kaçak oranlarının Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkeleri ortalamasının altına indiğini bildirdi.

Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de elektrikteki kayıp kaçağın son durumunu değerlendirdi. Aras, Van Gölü ve Dicle bölgeleri hariç 18 elektrik dağıtım bölgesinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) verdiği hedeflerin yakalandığını belirten Özdemir, “Bahsettiğim bu üç bölgede maalesef bu hedefleri yakalayamadık. Orada yaşanan olaylardan dolayı, oradaki halkın alışkanlığının bir an önce normal seviyelere getirilememesinden dolayı. EPDK Meclis’te çıkan bir yasa vasıtasıyla bu bölgelerdeki kayıp kaçak hedeflerini belli seviyede aşağı çekti” diye konuştu.

Oradaki personelin, söz konusu hedefleri tutturmaya çalıştıklarını, ancak üç bölge dışındaki 18 bölgenin kayıp kaçak ortalamasının, OECD ülkeleri ortalamasından daha az olduğuna işaret eden Özdemir, “Şu an bu oran yüzde 8,5 civarında. Eskiden bu oranlar iki haneli rakamlarla ifade edilirdi” dedi.

1 Kasım Milletvekili Genel Seçimleri’nin dördüncü seçim olacağına işaret eden Özdemir, “Bütün ekiplerimiz çok tecrübeli oldular, neler başımıza gelebilir, bir seçim gününde nelerle karşılaşabileceğimizi çok iyi biliyoruz. Bu seçim gününde önlemlerimiz gecesinde bile devam edecek, bunun için gecesinde bile elektrikte bir sorun olmayacağını, Türkiye’de o gün enerjide herhangi bir şekilde enerji kısıtlaması olmayacağını düşünüyoruz. Seçime kadar planlı kesintileri dahi yapmamaya çalışarak inşallah 1 Kasım’da elektrik enerjisi yönünden sağlıklı bir şekilde atlatacağız” ifadelerini kullandı.

Etiketler