Son Dakika

Enerji Bakanı Dönmez: Elektrikte ihracat, ithalatın önüne geçti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrikte ihracatın, ithalatın önüne geçtiğini açıkladı. Geçmişte elektrikte arzın yeterli olmadığını belirten Dönmez, son 15 yılda yapılan yatırımlarla birlikte elektrik arz güvenliği probleminin kalmadığını ifade etti.

Enerji Bakanı Dönmez: Elektrikte ihracat, ithalatın önüne geçti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde AK Parti Seçim Bürosu'nu ziyaret etti. Burada açıklamalarda bulunan Bakan Dönmez, kimsenin karanlıkta, soğukta ve yolda kalmaması için gece gündüz çalıştıklarını dile getirdi.

"ELEKTRİKTE ARZ GÜVENİ PROBLEMİ KALMADI"

Geçmişte elektrikte arzın yeterli olmadığını ve yeteri kadar üretim yapılmadığının altını çizen Bakan Dönmez,  bazı yerlerde kesinti uygulamak suretiyle bu işi yönetmeye çalıştıklarını söyledi. Dönmez, son 15 yılda yapılan yatırımlarla birlikte elektrik arz güvenliği probleminin kalmadığını ifade etti.

"İHRACAT, İTHALATIN ÖNÜNE GEÇTİ"

Elektrikte ihracatın, ithalatın önüne geçtiğini vurgulayan Enerji ve Tabii Bakanı Fatih Dönmez, ancak üretilen elektriğin yaklaşık yarısının ithal kaynaklardan (Doğalgaz ve kömür) elde edildiğini ifade etti. 

Yerli kömürü daha fazla kullanmak zorunda olduklarını belirten Dönmez, şu ifadeleri kullandı:

Bunu en iyi Afşin ve Elbistanlılar bilir. Daha çok yerli, daha çok yenilenebilir enerji amacıyla gece gündüz çalışıyoruz. Türkiye'de son yıllarda yaptığımız yeni keşiflerle birlikte kömür rezervi keşfimizi 18 milyar tona çıkartmış olduk. Geçtiğimiz yıl kömür üretiminde rekor kırdık. Yıllık 50 bin ton. Cumhuriyet tarihinin rekoru oldu. Yeter mi? Yetmez. Hala yurt dışından 30 milyon ton civarında kömür ithal ediyoruz. Evet kömürümüzün kalitesi çok iyi değil. Özellikle bu bölgede yaşayanlar bilir ama buna rağmen gelişen teknolojiyle birlikte bu kömürleri de sonuna kadar kullanmaya kararlıyız. Son iki yılda yaklaşık 5 bin megavatlık yerli kömür termik santrali projesi hazırladık. Bunlardan ilkinin ihalesini de geçtiğimiz yıllarda yaptık."

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.