Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Erkek ayakkabılarına kadın eli değecek

Erkek ayakkabılarına kadın eli değecek

Türkiye’deki önemli erkek ayakkabısı üretim merkezlerinden Hatay’da yapımı devam eden sitenin hizmete girmesiyle, sektörde kadın istihdamının da sağlanması amaçlanıyor.

Hatay Ayakkabıcılar Odası Başkanı Gökhan Oral, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte bulunan 400 erkek ayakkabı üreticisinin ve istihdam edilen 10 bin kişinin günde ortalama 20 bin çift ayakkabı ürettiğini söyledi.

Hatay’da üretilen erkek ayakkabılarının kaliteli ve uygun fiyatlı olduğunu ifade eden Oral, bu sebeple çok fazla tercih edildiğini kaydetti.

Oral, kentteki ayakkabı imalathanelerinin fiziki şartlarının yetersiz olması nedeniyle kadın istihdamının sağlanamadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“İhale aşamasında olan Ayakkabıcılar Sitesi ile kadın istihdamı artacak. Çünkü şu anki iş yerlerinin çalışma ortamı kadınlar için uygun değil. İhalesi birkaç ay içerisinde yapılacak ve 200 dönüm üzerine kurulacak siteyle kadın istihdamının önü açılacak. Sitede, 183 iş yeri, sosyal ve dini tesisler yer alacak. Hedefimiz üretimimizi, ihracatımızı ve kadın istihdamımızı artırmak. Hataylı erkek ayakkabı üreticileri Türkiye’deki erkek ayakkabı ihtiyacının yüzde 35’ini karşılamakta. Hedefimiz üretimimizi, ihracatımızı ve kadın istihdamımızı artırmak. Sektördeki kadınlarımız daha çok evlerinde çalışarak üretime katkı sağlamakta. Yapılacak sitemizle kadınlarımız imalathanelerimizde çalışarak istihdamlarını artıracağız. Site sayesinde hem kadın istihdamı hem de üretim artacak bu da ihracata yansıyacak.”

Oral, erkek ayakkabılarının büyük bir bölümünün Ortadoğu’da yaşanan sıkıntı nedeniyle iç piyasaya gittiğini belirtti.

Etiketler