Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

G20 Liderler Bildirgesi’nde ‘atılacak adımlar’ belirlendi

G20 Liderler Bildirgesi'nde 'atılacak adımlar' belirlendi

G20 Liderler Bildirgesi’nin atılacak adımlar bölümünde “Mali Eylem Görev Gücü’nü, G20 bakanları ve Merkez Bankası başkanlarına, 2016 yılındaki ilk toplantılarına kadar ülkelerin terörizm bağlantılı finansman akışını kesmek amacıyla belirledikleri zayıflıklara işaret etme hususunda attıkları adımlarla ilgili raporlama yapmaya çağırıyoruz” ifadesi kullanıldı.

G20 Zirvesi kapsamında açıklanan “Liderler Bildirgesi”nde bundan sonraki dönemde atılacak adımlara da yer verildi.

OECD ve diğer ilgili uluslararası kuruluşlarca yatırım stratejilerinin izlenmesi de dahil olmak üzere yatırım alanındaki çalışmaların, geniş çalışma çerçevesi altında devam etmesinin beklendiği vurgulanan bildirgenin ilgili bölümünde, şunlar kaydedildi:

“Küresel Altyapı Merkezi”nin bilgi paylaşımı raporunu 2016 yılı Nisan ayında G20 maliye bakanları ve Merkez Bankası başkanlarına sunmasını bekliyoruz. Çok Taraflı Kalkınma Bankalarının Bilanço Optimizasyonu ile ilgili konuları da kapsayan ilave çalışma yapılmasını bekliyoruz. İstikrarlı ve dayanıklı uluslararası finansal mimari, güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyümenin ve finansal istikrarın sağlanması konusunda kilit bir unsurdur. Maliye bakanlarımızdan ve Merkez Bankası başkanlarımızdan bu konu üzerinde çalışmalarını ve gelişmeleri bir sonraki toplantımızda bizlere raporlamalarını istiyoruz.”

Şirketlerin, yükümlülük yapısının finansal istikrardaki potansiyel rolünün farkında olunarak, Finansal İstikrar Kurulunun bu kapsamdaki her türlü sistemik riski irdelemeye devam etmeye ve alternatif politikaları değerlendirmeye çağrıldığı belirtilen bildirgede, “Kurulun şirketlerin iklimle ilişkili finansal risklere ilişkin gönüllü bilgi paylaşımı için tavsiyeler geliştirmek üzere sektörce yönlendirilen bir görev gücü oluşturmasını talep ediyoruz” ifadesi kullanıldı.

Terörizm bağlantılı finansman akışını kesmek

Finansal İstikrar Kurulunun iklim değişikliğinden kaynaklanan finansal sektöre yönelik risklere dair vukufunun geliştirilmesine ilişkin çalışmalarına devam etmesinin talep edildiği aktarılan bildirgeye, şöyle devam edildi:

“G20’ye sunulan son raporun bulgularına dayanarak Mali Eylem Görev Gücü’nü G20 bakanları ve Merkez Bankası başkanlarına, 2016 yılındaki ilk toplantılarına kadar ülkelerin terörizm bağlantılı finansman akışını kesmek amacıyla belirledikleri zayıflıklara işaret etme hususunda attıkları adımlarla ilgili raporlama yapmaya çağırıyoruz.”

“Sağlık risklerine önem verilmesi konusunda mutabıkız”

 “Antimikrobik dayanıklılık, bulaşıcı hastalıklar ve zayıf sağlık sistemleri gibi küresel sağlık risklerine önem verilmesi gerektiği konusunda mutabıkız” ifadesine yer verilen bildirgede, bunların küresel büyüme ve istikrar üzerinde önemli etki yaratabileceğine dikkat çekildi.

Bildirgede, “Brisbane Bildirisi’ne atfen, uluslararası toplumun bu konuda eşgüdüm içinde hareket etmesinin öneminin altını çiziyor ve bu konuların küresel ekonomi üzerinde yarattığı olumsuz etkilerle mücadeledeki kararlılığımızı koruyoruz ve bu meselelerin ele alınmasına ilişkin görev yönergesini G20’de önümüzdeki yıl ele alacağız” değerlendirmesinde bulunuldu.

Etiketler