Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Gürbulak Sınır Kapısından 390 tır çıkış yaptı

Gürbulak Sınır Kapısından 390 tır çıkış yaptı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, Habur Sınır Kapısının hizmete açık olduğu ancak bölgedeki sokağa çıkma yasağı nedeniyle 14 Aralık’tan bu yana hizmet verilemediği anımsatıldı.

Habur Sınır Kapısında bekleyen tırların bir bölümünün sınırdan çıktığı bilgisi verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İran’a açılan sınır kapılarımızdan Gürbulak‘tan dün akşam itibarıyla Irak’a ihraç yükü taşıyan 390 tır çıkış yapmıştır. İhracatçımız, uzun, zahmetli ve pahalı olsa da ihraç malını Irak pazarına ulaştırmış durumdadır. Ayrıca İran ile uzun süren görüşmeler sonucunda Gürbulak Sınır Kapısında birer adet bulunan tır çıkış ve giriş peronları birkaç gün önce ikişer adede çıkarılmıştır. Bu artış ilk günlerde etkisini göstermeye başlamış ve günlük 400-450 olan araç çıkışı birkaç günde 600’e yükselmiştir.”

Söz konusu sınır kapısında personel sıkıntısı yaşanmadığı, ihtiyaç olan yerlere personel takviyesi yapıldığı belirtilen açıklamada, geçen haftalarda Gürbulak Gümrük Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı idarelerden Gürbulak Sınır Kapısına personel gönderildiği bildirildi. 

Etiketler