Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Hesabımızı çok iyi yaptık”

“Hesabımızı çok iyi yaptık”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TRT Haber’de gündemi değerlendirerek, seçim bölgesi olan Gaziantep’teki sorunlar ve projelere ilişkin bilgi verdi.
Bakan Şimşek, 1 Kasım seçimlerine giderken AK Parti’nin, ekonomik vaatlerini ön plana çıkarmasının sorulması üzerine, bunun 7 Haziran seçimleri öncesinde de yapıldığını belirtti.
Şimşek, asgari ücret konusundaki vaatler hususunda işverenlerle temasının olup olmadığının sorulması üzerine, kendilerinin asgari ücret noktasındaki temkinli duruşlarının da bununla ilgili olduğunu bildirdi.
Devlette asgari ücretle çalışan olmadığını paylaşan Şimşek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Asgari ücreti özel sektör veriyor. Bazı düşük katma değerli sektörler var, bu sektörlerde zorlanabilir. Dünyaya açık bir ülkeyiz, bu da bir maliyet unsuru. Biz o nedenle hesabı çok iyi yaptık, bazı sektörler etkilenebilir, o sektörlere de seçim sonrası bir takım destekler var. Onları nasıl daha rafine hale getirebiliriz, bakacağız.
Ama şu bir gerçek, biz 7 Haziran öncesinde iş dünyası ile bir araya geldik ve ‘Bakın sizin kesenizden bol bol millet yarışa girmiş. Bu konuda sözünüz yok mu? Bir şey söylemeyecek misiniz?’ dedik. Hiçbirinden ses çıkmadı, hiçbiri çıkıp ‘Bir saniye, bunu nasıl yapacaksınız, benim kesemden niye vaatlerde bulunuyorsunuz’ demedi. Biz de ‘Madem öyle, siz sesinizi çıkarmıyorsunuz, demek ki sorun yok’ dedik. O zaman daha makul, uygulanabilir düzeyde dedik.”
Şimşek, son açıklanan Orta Vadeli Program’da (OVP) büyüme rakamlarının aşağı yönlü revize edilmesinin nedeninin sorulması üzerine de dünya ekonomisinin 2007 yılında yüzde 5,7 büyüdüğünü, bu sene ise yüzde 3,1 büyüyeceğini ifade etti.
IMF’nin de büyüme oranlarını aşağı yönlü revize ettiğine işaret eden Şimşek, tüm dünyada büyüme oranlarının bu şekilde revize edildiğini kaydetti.
Öte yandan, Türkiye’nin etrafında çok önemli gelişmeler yaşandığını ve ülkenin doğal olarak bunlardan etkilendiğini anlatan Şimşek, “Buna rağmen, Türkiye bu sene muhtemelen yüzde 3 büyüyecek. Yüzde 3 çok iyi bir rakam denilemez ama Çin ile Hindistan haricinde gelişmekte olan ülkeler yüzde 1,9 büyüyecek. Yani Türkiye, 2015 yılında Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ülkelerin 1,5 katı hızla büyüyecek” dedi.

Etiketler