Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘İran, gaz tüketimini idare edemiyor’

'İran, gaz tüketimini idare edemiyor'

Avrupa Politika Merkezi (EPC) Enerji Uzmanı Marco Giuli, İran’ın kendi iç pazarındaki doğalgaz tüketimini idare edemediğini ve bunun doğalgaz piyasasının yanlış yönetiminden kaynaklandığını söyledi.

Giuli, İran’ın belirli aralıklarla Türkiye’ye gaz akışını azaltmasını AA muhabirine değerlendirirken, bu ülkenin kendi doğalgaz pazarında yaşadığı sıkıntının artık kronik hale geldiğini belirtti.

İran’ın, ülkenin kuzeyini Türkmenistan’dan ithal ettiği doğalgazla ısıttığını, ancak Türkmenistan ile yapılan anlaşmanın da sonuna yaklaşıldığını ifade eden Giuli, yaptırımların kalkmasıyla beraber İran’ın güneydeki doğalgaz alanlarıyla kuzey bölgesini beslemeye çalışacağını kaydetti.

İran’ın kendi iç pazarındaki doğalgaz tüketimi sorununu nasıl çözeceğinin belirsiz olduğunu anlatan Giuli, “İran, kendi gazını iç piyasasındaki yanlış yönetim ve iç pazardaki artan tüketiminden dolayı idare  edemiyor. İran’ın bu sorunu hızlı çözüp çözemeyeceği konusu da net değil. Çünkü doğalgazdan çok petrole önem verdikleri bir süreci yaşıyoruz” dedi.

Etiketler