Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘İran’la nano teknoloji için görüş birliğine varıldı’

'İran'la nano teknoloji için görüş birliğine varıldı'

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK üyeleri ve üniversite rektörlerinden oluşan heyetle, Türkiye ile İran arasında yükseköğretim alanında kapsamlı işbirliğine yönelik görüşmelerde bulunmak üzere geldiği Tahran’daki temaslarını tamamladı.

Tahran’daki temasları hakkında AA muhabirine bilgi veren Saraç, dün Bilim ve Teknolojiden Sorumlu İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sorena Settari, Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanı Muhammed Ferhadi ile üst düzey görüşmeler yaptıklarını hatırlatarak, bu görüşmelerin oldukça verimli geçtiğini ifade etti. 

Bugün de Türkiye’deki TÜBİTAK’a tekabül eden İran’ın Ulusal Araştırma Kurumu’nu ziyaret ettiklerini söyleyen Saraç, “İran ve Türk yükseköğretiminin ileri olduğu noktalarda, bu noktaların tespiti ve bu konularla ilişkili olmak üzere bir çalışma başlatılması konusunda mutabık kalındı” diyerek şöyle konuştu:

“Bilindiği üzere özellikle nano teknoloji alanında İran, dünya klasmanında çok iyi bir durumda ve her yıl yerini daha da yükseltiyor. Nano teknoloji başta olmak üzere pek çok alanda işbirliği yapabileceğimiz hususlarında görüş birliğine varıldı. Daha sonra Tahran’daki Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde incelemelerde bulunduk. Bu üniversite de dünya sıralamalarında yeri olan bir üniversite. Türkiye’deki bazı üniversitelerimizde temayüz eden bazı alanlarda işbirliği noktasında yine görüş birliğine varıldı.”

Etiketler