Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘İsrail-Türkiye boru hattı iki ülkenin de çıkarına’

'İsrail-Türkiye boru hattı iki ülkenin de çıkarına'

Enerji uzmanları İsrail gazının bir boru hattı ile Türkiye’ye getirilmesinin iki ülkenin de çıkarlarına uygun olduğunu belirterek, bu yolla İsrail’in tek pazara bağlı kalmaktan kurtulacağı, Türkiye’nin ise Rusya’dan aldığından daha ucuza gaz sağlayabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Uzmanlar AA muhabirinin, Mısır ile İsrail arasındaki doğalgaz görüşmelerinin, Mısır’ın İsrail’e 1,8 milyar dolar ödemesine karar verilen tahkimden sonra dondurulması ve İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz’in, Türkiye ve batı Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere İsrail’in doğalgaz ihraç edebileceği tüm rota opsiyonlarını değerlendirdiği yönündeki açıklamalarıyla ilgili sorularını yanıtladı. Damnus Enerji ve Yatırım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Cömert, İsrail’in lehine çıkan doğalgaz tahkim kararından sonra Mısır’ın doğalgaz görüşmelerini dondurmasının, “İsrail-Türkiye doğalgaz boru hattının inşa edilmesi ve hep gündemde tutulan Mısır alternatifinin ortadan kaldırılması için bir fırsat olduğunu” vurguladı. 

Mısır’ın tahkim sonucunda İsrail’e ödemesi kararlaştırılan 1,8 milyar dolarlık miktarı 10 ila 15 yılda kapatmak istediğini belirten Cömert, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun ise Mısır’a üst düzey bir temsilci göndererek doğalgaz görüşmelerinin devamını önermesinin beklendiğini söyledi. İsrail-Mısır doğalgaz görüşmelerinin geleceği konusundaysa Cömert, “İsrail ve Mısır arasındaki müzakereler biraz zaman alacak ve muhtemelen bu tutarın 5-6 yıl içerisinde ödenmesinde mutabık kalınacak. Netanyahu Mısır alternatifinin bir opsiyon olarak kalmasından vazgeçmeyecektir. Ancak mevcut durum, Leviathan gazının inşa edilecek bir İsrail-Türkiye boru hattı ile pazara sunulması ve hep gündemde tutulan Mısır alternatifinin ortadan kaldırılmasi için bir firsattır” ifadelerini kullandı. 

Etiketler