Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

İşsizlik maaşı almak için kaç gün sigortalı çalışmak gerekir?

İşsizlik maaşları ne kadar, kimler işsizlik maaşı alabilir? İşsizlik maaşı almak için kaç gün sigortalı çalışmak gerekli? Bu kanundan faydalanabilmek için gereken şartlar nedir? İşsizlik maaşı almak için ne kadar kaç gün sigortalı çalışmak gerekir? İşte detaylar…

İşsizlik maaşı almak için kaç gün sigortalı çalışmak gerekir?

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalan vatandaşlar, geçimlerini sağlamak ve hayatlarını idame ettirebilmek için işsizlik maaşı başvurusunda bulunuyor. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda bulunan şartları haiz olan işsiz vatandaşlar, belirli süreler boyunca işsizlik sigortası primi ödemiş olmalıdır. İşsiz kalanlar, işsizlik maaşı alabilmek için İŞKUR’a şahsen veya internet aracılığıyla başvuruda bulunabilir. Bilinmesi gereken tüm detaylar haberimizde…

İŞSİZLİK MAAŞI İÇİN KAÇ GÜN SİGORTALI ÇALIŞMAK GEREKİR?

4447 sayılı kanun kapsamında işlerini kaybeden vatandaşların almaya hak kazandığı işsizlik maaşı için önemli olan bazı durumlar vardır.

Kendi istediği ve kusuru dışında işsiz kalan kişi işsizlik maaşı almaya hak kazanabiliyor. Diğer bir şart ise; Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmaktır. Vatandaşlar, hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmalı ve hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içine en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortam aracılığıyla başvuruda bulunmak zorundadır.

Dikkat: Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

SON 120 GÜNDE HASTALIK VEYA ÜCRETSİZ İZİN ALANLARIN DURUMU NE OLACAK?

Hizmet akdinin kendi istediği ve kusuru dışında sona eren sigortalı işsizlerin, sözleşmenin sona ermesinden önceki son 120 gününün primleri ödenmiş olmalı. Bu durumda hangi günlerin ‘120 günlük’ süre içinde sayılıp sayılmayacağı kanunda belirtilmiş durumda.

İşte 120 günlük süre içerisinde eksik sayılmayacak günler:

 • Hastalık,
 • Ücretsiz izin/aylıksız izin
 • Disiplin cezası
 • Gözaltına alınma,
 • Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali,
 • Kısmi istihdam,
 • Grev,
 • Lokavt,
 • Genel hayatı etkileyen olaylar,
 • Ekonomik kriz,
 • Doğal afet,
 • Fesih tarihinde çalışmamış
 • Ev hizmetlerinde 30 günden az çalışma
 • Kısa çalışma ödeneği
 • Yarım çalışma ödeneği


İŞSİZLİK MAAŞI KAPSAMINDA SUNULAN HİZMETLER NEDİR?

İşsizlik Sigortası Kanunu kapsamında ödenek almaya hak kazanan işsizlere; işsizlik ödeneği, genel sağlık sigortası primleri, yeni bir iş bulma ve meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme gibi hizmetlerden faydalanabiliyor.

İŞSİZLİK MAAŞI KAÇ GÜN ÖDENİR?

İşsizlik ödeneği işsizlerin son 3 yıl içerisindeki sigortalı günlerine göre değişlik gösterir. Bu kapsamda 4447 sayılı kanunda gösterilen şartları taşıyan işsizlerin alacağı ödenek günleri şöyle:

Hizmet akdinin feshinden önce son 3 yıl 600 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş işsiz, 180 gün; 900 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş işsiz, 240 gün; 1080 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş işsizlere ise 300 gün işsizlik ödeneği ödenir.

İŞSİZLİK MAAŞI MİKTARI NEDİR?

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçememektedir. İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

2019 yılı için aylık işsizlik ödeneği miktarı ise şöyle:

İŞSİZLİK MAAŞLARI NEREDEN VE NASIL ALINIR?

Başvuru yapılan ayın içerisinde sonuçlandırılan işsizlik ödeneği başvurusunu takip eden ilk ödeme ayın beşinde işsize ödenmeye başlar. Sigortalı işsizler TC nüfus cüzdanıyla herhangi bir PTTBank şubesine müracaat ederek ödeneğini alabilir.