Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Kandıra hindisi” yetiştiriciliği yaygınlaşıyor

Kocaeli’nin Kandıra ilçesine özgü hindilerin yetiştiriciliğinin desteklenmesine yönelik 2014’te hayata geçirilen proje kapsamında çiftçilere 2 bin palaz (yavruların civcivlikten sonraki durumu) dağıtıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kandıra’da üretimin giderek azalması nedeniyle çiftçilere hindi palazı verdiklerini belirtti.

Son yıllarda büyük oranda azalma gösteren Kandıra hindisinin sayısının artırılması için çalışmalara devam ettiklerini anlatan Karaosmanoğlu, “Meradan beslenmesi, yüksek et tutması ve lezzeti, asıl adı Amerikan bronzu olan Kandıra hindisini ön plana çıkarıyor. İlk olarak 2014 yılında Kandıra Gıda İhtisas ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyelerine hindi palazı dağıtımı ile başlayan örnek çalışmalar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kandıra Belediyesi, Kandıra Ziraat Odası arasında imzalanan protokolle devam ediyor” diye konuştu.

Karaosmanoğlu, temin ettikleri kuluçka makinesiyle çalışmalarının sürdüğünü aktararak yaklaşık iki yıl içerisinde 50 yetiştiriciye 2 bin palaz dağıtıldığını ve bölgede kaybolmaya yüz tutmuş mera koşullarında hindi yetiştiriciliğine hareket kazandırıldığını kaydetti.

Etiketler