Son Dakika

Kripto para dünyası batıyor | Bitcoin'de büyük çöküş

Geleceğin para birimi olarak gösterilen Bitcoin çok ciddi bir şekilde betona çakılmak üzere. Bir haftada yüzde 50 civarında bir düşüş yaşanıyor.
Kripto para dünyası batıyor | Bitcoin'de büyük çöküş

Yakın dönemde 1 trilyon dolar pazar değeri konuşulurken bugün 100 milyar dolar sınırına yaklaşıldı. Üstelik sadece bir haftada yüzde 50 civarında bir düşüş söz konusu.Geçtiğimiz hafta Bitcoin Cash çatallanmasındaki kavga nedeniyle başlayan kripto para dünyasındaki çöküş ardı ardına kritik sınırları kırarak devam ediyor. Pek çok uzmanın olmaz dediği eşikler kırılmış durumda.

Dibe gidiş hızlandı Bitcoin Cash çatallanmasına kadar inişli çıkışlı bir seyir izlese de 6200$ barajını korumayı başaran Bitcoin bir anda dalışa geçti ve tüm piyasayı da peşinde sürükledi. Önce kırılmaz denilen 180 milyar dolar pazar hacmi kırıldı, ardından da 150 milyar dolar barajı da ezildi. Sadece 10 günde kripto para piyasası neredeyse yüzde 50 değer kaybetti. Coinmarketcap verilerine göre Bitcoin yüzde 10 civarında bir düşüşle 3800$ sınırına kadar geldi ve bu yılın en düşük seviyesini gördü. Ripple yüzde 6 düşüşle 37 cent seviyesine indi. Ethereum 113$ civarında işlem görüyor. Bitcoin Cash ise 185$ civarında.

BİTCOİN SERT DÜŞÜŞ YAŞIYOR

Bitcoin Cash’deki çatallanma sonucunda, Bitcoin’de ciddi bir düşüş yaşandı. Geçtiğimiz hafta 6.450 dolar seviyelerinde olan Bitcoin, 18 Kasım’da 5.340 dolara kadar geriledi. Kripto para analist Tom Lee, yıl sonu için 25.000 dolar olan tahminini, bu kriz sonrasında 15.000 dolara kadar düşürdü.

BCH çatallanması, negatif açıklamalar ve Ripple’daki yükseliş Bitcoin’i vurmuşa benziyor.

RİPPLE'DA DÜŞÜŞTEN NASİBİNİ ALDI

Ripple her ne kadar değer artışı yaşasa da son 1 hafta içerisinde yaşanan kayıplardan o da payını aldı. Geçen hafta 0.54 dolar seviyelerinde olan XRP, geçtiğimiz günlerde 0.41 dolara kadar geriledi, son günlerde tekrar 0.51 seviyelerine kadar yükseldi.

ETHEREUM YILIN EN ÇOK KAYBEDENİ

Belki de yılın en çok kaybedeni Ethereum oldu. Zira Rus girişimcilerin kripto parası, piyasanın en güvenilir birimlerinden birisiydi. ETH, geçtiğimiz hafta 210 dolar seviyelerindeyken, 18 Kasım’da 150 dolar seviyelerine kadar geriledi.

PİYASADAKİ GENEL DURUM

Ocak 2018’de toplamda 835 milyar dolarlık bir kapitalizasyon miktarına sahip olan kripto para piyasası, son krizle birlikte 173 milyar dolara kadar geriledi. Yıl içerisinde birkaç kez bu şekilde darbe yiyen piyasada sular iyice çekilmişe benziyor.  

Tüm bunlara rağmen suların çekilmesini bir tsunami habercisi olarak görenler de var. Nitekim Tom Lee gibi tavırları ciddiye alınan kişilerin beklentilerinde düşüşe gitmesi de endişe kaynağı. Kripto para piyasalarındaki olumlu ya da olumsuz kararsızlıkların dengeli bir hal almasını sağlamak, sanıyoruz ki yasal düzenlemeler yapılmadan pek de mümkün olmayacak. İsviçre ise bu konuda dünya hükümetlerine örnek teşkil ediyor.

IMF BAŞKANI CHRİSTİNE LAGARDE: Hükümetler, güvenlik endişelerini ortadan kaldırmak adına kendi kripto para birimlerini çıkarmalılar

Kripto para piyasalarında, amiyane tabirle parası bol olanın borusu ötüyor. Bu nedenle panik havası yaratıp piyasayı negatif yöne çektikten sonra, ucuza tekrar yatırım yapıp kara geçen çok balina var. Olan küçük miktarlarla piyasaya giren, panik yapan yatırımcıya oluyor. IMF Başkanı Christine Lagarde, bu tarz vakaların önlenmesine ek olarak, güvenlik tedbirlerinin artması için hükümetlere çağrıda bulundu.

Lagarde, kara para aklayıcıları ve diğer endişelere karşılık, hükümetlerin kendi kripto para birimlerini çıkartmaları gerektiğini söyledi. Guardian’a konuşan yetkili, bankaların da bu konuda çalışmalar yürütmesi gerektiğini söyledi. Bu açıklamalara rağmen Avrupa Merkez Bankası üyelerinden Benoit Coeure, kripto para piyasalarını 2018’de güçlü sinyaller vermeye başlayan küresel ekonomik krizin nedenleri arasında görüyor. Hatta Bitcoin için özel olarak “balon, Ponzi ve felaket” benzetmelerinde bulundu.

PANİK HAVASI OLUŞMUŞ DURUMDA

Yılın başlarında 1 trilyon dolar pazar hacmi konuşulan kripto para piyasasının 100 milyar dolar barajına doğru yol alması haliyle bir panik havası oluşturmuş durumda. Düşüş sadece yatırımcıları değil farklı sektörleri de etkiliyor. Örneğin anakart ve ekran kartı sektöründe üretim fazlası oluştu. Bu da üreticileri olumsuz etkiliyor. Kripto para fonları zarar etmeye başlarken blockchain alanında açılan iş pozisyonları da azalmaya başladı.

Diğer taraftan düşüşe denk gelen ICO projeleri de bitiş dönemini uzatmaya başladı. Sonbahar döneminde bitiş tarihi olan pek çok ICO projesi beklemeye alındı ve borsalara çıkışı da haliyle gecikti. Hali hazırda kripto para dünyası kimsenin ne olacağını tahmin edemediği bir dönemin içerisine girmiş durumda.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.