Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Londra “kara paranın” da merkezi

Londra “kara paranın” da merkezi

İngiliz hükümetinin geçtiğimiz yıl yayınladığı Ulusal Suçlarla Mücadele Kurumu (NCA) “Ulusal Risk Değerlendirmesi“ raporundaki bilgilere göre İngiltere’de “her yıl milyarlarca sterlin” yerleşik finans kuruluşları aracılığıyla aklanıyor. New York’la birlikte küresel ekonominin en önemli finans merkezlerinin başında yer alan Londra, her yıl finansal hizmetler sektöründen yaklaşık 71 milyar dolar ticaret fazlası veriyor. Ayrıca 2013 yılı verilerine göre küresel döviz işlemlerinin yüzde 41’i sadece İngiltere’den yapılıyor.
Öte yandan küresel finansın ve sermaye hareketlerinin merkezi olan Londra çeşitli suçlarda elde edilen kara parayı finans piyasaları üzerinden aklamak isteyenlerin de gözde destinasyonları arasında yer alıyor.
Denetim zafiyetlerinden faydalanan kara para tüccarları sistemin boşluklarından kolayca faydalanabiliyor. İngiltere merkezli yolsuzlukla mücadele odaklı sivil toplum kuruluşlarının tahminine göre her yıl 23 ila 57 milyar sterlin seviyesinde kara para İngiltere üzerinden aklanıyor. İngiliz hükümeti tam rakam vermezken, yıllık kara para ticaretinin boyutu yüzlerce milyar sterlin olarak tahmin ediliyor. NCA raporunda kara para aklamanın büyük kısmının ülkede yerleşik bankalar üzerinden yapıldığının tahmin edildiğine dikkat çekiliyor.
Londra’nın uluslararası finans merkezi rolünü tehdit eden kara para aklama faaliyetleri ile daha etkin şekilde mücadele edilmesi çağrısında bulunan Maxwell, “Yolsuzluğun yapılmasına aracı olanlara daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Finans sektörünün denetlenmesinde daha fazlasının yapılmasına ihtiyaç var. Kara para aklanmasıyla ilgili denetim standartlarında ciddi problemlerin olduğuna inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
Özel sektör yöneticilerinin kara para faaliyetlerinin belirlenmesinde bilgi paylaşımına ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Maxwell, İngiltere’de yerleşik toplam 27 denetleyici kuruluşun ise “yeterli derecede yaptırımının” bulunmadığını savundu.
Maxwell, “Bankacılık sektöründe kara para aklama konusunda yapılan hatalı uygulamalara ilişkin bir yılda yaklaşık 8 milyon sterlin ceza kesildi. Ulusal Suçlara Mücadele Kurumu’nun kendi raporunda atıfta bulunduğu yıllık yüzlerce milyar seviyesindeki kara paranın toplam hacmi düşünüldüğünde bu cezalar son derece küçük kalıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler