Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Malulen emekli maaşı ne kadar? Malulen emekli nasıl olunur?

Malulen emekli maaşı ne kadar? Malulen emekli nasıl olurum?soruları malulen emekli olan ya da olacaklar tarafından araştırılıyor. İş kazası sonucu veya meslek hastalığıyla çalışma gücünün en az yüzde 60’ını kaybeden kişiler malulen emekli olabilir. Peki Malulen emekli nasıl olunur? Be kadar prim ödemeli? Bütün bu soruların cevabı haberimizde...

Malulen emekli maaşı ne kadar? Malulen emekli nasıl olunur?

Bazı çalışanlar iş kazası sonucu veya mesleğinde yıpranarak çalışmaz hale gelebiliyor. Meslekte çalışma gücünün en az yüzde 60’ını kaybeden kişi malul sayılır. Fakat şunu hatırlatmak gerekir malullüğe sebep olan rahatsızlığın sigortalılık sonrası gerçekleşmesi gerekir. Yani sigortasız çalışmanın yanında prim ödeme ve gün sayısı şartı var. Dolayısıyla malulen emeklilikte engelli emekliliğine göre daha zor şartlar söz konusu. Peki Malulen emekli maaşı ne kadar? Malulen emekli nasıl olunur?

MALULEN EMEKLİLİK MAAŞI NE KADAR?

Malulen emeklilik maaşı sigortalı kişinin tabii olduğu sigorta kapsamına ve sigorta prim gününe göre farklılık göstermektedir. Bu farklılığın temel sebebi sigortalı olarak geçirilen hizmet süreyle, sigorta prim günün malulen emeklilik maaşını hesaplamada temel etken olmasından kaynaklıdır. Geçmiş yıllara ait ortalama hesaplamalarda:

  • 4/A ve 4/B sigorta kapsamında malulen emeklilik maaşı:
  • 850 – 1000 TL
  • Tarım çalışanı Bağ Kur kapsamında:
  • 600 – 800 TL
  • 4/C kamu çalışanları için:
  • 1800 – 2000 TL

Malulen emeklilik maaşı alınabilmektedir. Malulen emekli olmak için kişinin taşıması gereken en önemli şart sigortalılık süresidir. Malulen emeklilik maaşının belirlenmesinde sigorta prim gün sayısı ve sigortalı çalışma süresi etkili olmaktadır. 10 yıldan daha az süredir sigortalı çalışmış kişiler malulen emeklilik aylığı alamamaktadır.

MALULEN EMEKLİLİK ŞARTLARI 2019

Bir kişi malulen emekli olabilmesi için ne kadar prim ödemesi lazım? Bir kişi malul sayılabilmesi için en az 1.800 gün prim ödemiş olmalı. Eğer 1.800 gün prim ödemesi var ise SGK kişiyi rapor alması için sağlık kuruluşuna sevk etmekte ve raporun sonucu beklenmektedir. Sağlık kuruluşundan gelen raporda çalışma gücü kaybı yanında kişinin başka birisinin sürekli bakımına muhtaç olduğu da tespit edilirse başka bir koşul aranmaksızın malullük aylığı bağlanmakta.  Fakat gelen raporda böyle bir ibare yoksa ve çalışma gücü kaybının en az yüzde 60 olduğu tespit edilmişse, bu kez 10 yıldır sigortalı olma şartına bakılmaktadır. Malul sayılan kişi eğer en az 10 yıldır sigortalıysa malullük aylığına hak kazanmaktadır.

Günün Manşetleri Günün Son Dakika Haberleri