Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Meclisin ekonomi vitrini şekillendi

Meclisin ekonomi vitrini şekillendi

AA muhabirinin 1 Kasım genel seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarından derlediği bilgilere göre, 26. Dönem’de Mecliste partilerin ekonomi kurmayı olarak yerini alacak isimler belli oldu.

AK Parti’nin mevcut ekonomi kurmaylarının yanı sıra eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başta olmak üzere “3 dönem kuralı”na takılarak 7 Haziran seçimlerinde aday gösterilemeyen ekonomi yönetimindeki eski bakanlar da Meclise girmeye hak kazandı. 

Buna göre, Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz Bingöl’den, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Gaziantep’ten, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Denizli’den, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık Kocaeli’den birinci sıradan yeniden milletvekili oldu.

AK Parti’nin “3 dönem kuralı”na takılarak, 7 Haziran’da aday gösterilemeyen ekonomi yönetimdeki eski bakanlar da Parlamento’ya girmeye hak kazandı. Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Ankara, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım İzmir, eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı İstanbul, eski Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli Giresun birinci sıradan, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise Kayseri ikinci sıradan milletvekili seçildi. 

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ise Mersin birinci sıradan TBMM’ye girdi.

Eski bürokratlar da Mecliste

Bazı eski bürokratlar da milletvekili olarak Mecliste yer buldu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal Bayburt’tan, eski Borsa İstanbul Başkanı İbrahim Turhan İzmir’den, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk Sivas’tan, eski Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız Konya’dan, eski TSE Başkanı Hulusi Şentürk İstanbul’dan, akademisyen Vedat Bilgin Ankara’dan milletvekili oldu.

Eski Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin Bolu’dan, eski DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ise İstanbul 1’inci Bölge’den seçilemedi.

CHP’den Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke ve eski Maliye Bakanı Zekeriya Temizel İzmir’den, eski Hazine Müsteşarı Faik Öztrak Tekirdağ’dan, Mehmet Akif Hamzaçebi, İlhan Kesici ve Bihlun Tamaylıgil İstanbul’dan partinin ekonomi kurmayları olarak Mecliste yer alacak.

Durmuş Yılmaz seçilemedi

MHP’den ise eski Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erhan Usta Samsun’dan, Oktay Vural ve Ahmet Kenan Tanrıkulu İzmir’den milletvekili seçilirken, Uşak’tan aday gösterilen eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ile Trabzon’dan aday gösterilen Koray Aydın milletvekili olamadı.

Geçici Bakanlar Kurulu’nda kısa süre Kalkınma Bakanı olarak görev yapan HDP’li Müslüm Doğan İzmir’den milletvekili olurken, İstanbul’dan aday gösterilen Sezai Temelli ise Meclise giremedi.

Etiketler